Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nobel za pożyczki dla biednych

0
Podziel się:

66-letni Muhammad Junus z Bangladeszu, zwany "bankierem biedoty", otrzymał pokojową Nagordę Nobla za udzielanie pożyczek najbiedniejszym.

Nobel za pożyczki dla biednych
(EPA/PAP)

Tegorocznym laureatem pokojowej Nagrody Nobla został 66-letni Muhammad Junus z Bangladeszu i jego organizacja Grameen Bank.

Junus, nazywany "bankierem biedoty" został uhonorowany za swoje działania, niosące pomoc finansową potrzebującym w formie mikropożyczek.

W uzasadnieniu Komitet Noblowski podkreślił wagę udzielania takich mikrokredytów w najbiedniejszych społeczeństwach. Przewodniczący Komitetu Ole Danbolt Mjoes zaznaczył, że stały pokój nie może zostać osiągnięty, dopóki nie znajdzie się rozwiązań, służących likwidacji biedy. "Pan Muhammad Junus pokazał dobitnie, że nawet najbiedniejsi z biednych mogą pracować na rzecz własnego rozwoju"- argumentował przewodniczący komitetu.

Zaczynał od 27 dolarów, obraca miliardami

Profesor ekonomii z Bangladeszu otworzył Grameen Bank w połowie lat 70.,z 27 dolarami na koncie organizacji. Rozpoczął od udzielenia mikropożyczek 42 mieszkańcom jednej ze wsi w Bangladeszu.

Obecnie Grameen Bank obraca miliardami dolarów, ma 1300 oddziałów w_ Junus, nazywany "bankierem biedoty" został uhonorowany za swoje działania, niosące pomoc finansową potrzebującym w formie mikropożyczek. _ Bangladeszu, jego klientami jest 3 i pół miliona osób z 46 tysięcy wiosek. Muhammad Junus pożycza niewielkie kwoty osobom, które są zbyt biedne, aby liczyć na kredyt z banku. Charakterystyczne jest również to, że "bankier biedoty" pożycza pieniądze w zasadzie jedynie kobietom. Jednocześnie pożyczane środki przeznaczane są zawsze na bardzo konkretny cel, na przykład zakup sprzętu do domu.

Odwaga Komitetu Noblowskiego

Lech Wałęsa jest zdziwiony przyznaniem pokojowej nagrody Nobla właśnie Muhammadowi Junusowi. W wywiadzie dla TVP 3 - nie krył * Wałęsa*: Nie wiadomo czym się kieorwał komiteton sceptycyzmu wobec werdyktu Komitetu Noblowskiego.

Były prezydent uważa, że pokojowa nagroda Nobla powinna przypaść na przykład Irenie Sendler, która podczas okupacji niemieckiej uratowała życie 2500 żydowskich dzieci, wyprowadzając je z warszawskiego getta.

Z kolei profesor Adam Rotfeld przypomniał w telewizyjnej Trójce, że w wielu miejscach konflikty rodzą się głównie z nędzy i niedorozwoju społeczeństw. Właśnie walkę z tym najprawdopodobniej uhonorował Komitet Noblowski.

Były dyrektor międzynarodowego instytutu do spraw badań nad pokojem w Sztokholmie jest zdania, że jury wykazało się wielką odwagą przyznając nagrodę osobie mniej znanej, pozostającej w cieniu i jednocześnie pomagającej milionom ludzi, a nie spektakularnej osobistości. Pytany o
Rotfeld: Być moze to jest droga, którą powinniśmy podążać w świecie spodziewaną reakcję światowych komentatorów na przynanie pokojowej nagrody Nobla ekonomiście z Bangladeszu, profesor Adam Rotfeld powiedział w TVP3, że spodziewa się powszechnego poparcia dla tej decyzji, dlatego, że wiele osób nie powie wprost, iż oczekiwało, że zostanie uhonorowana inna osoba.

Profesor Adam Rotfeld powiedział, że wśród jego faworytów był nie tylko były prezydent Finlandii, ale także były prezydent USA, Jimmy Carter oraz były dyrektor Banku Światowego, James Wolfensohn.

Z kolei profesor Jan Winiecki, komentując przyznanie Muhammadowi Yunusowi Pokojowej Nagrody Nobla, powiedział, że uhonorowano praktyczne działanie na rzecz bardzo biednych, ale przedsiębiorczych ludzi.

Winiecki podkreślił, że system mikropożyczek udzielanych przez Grameen _ Idea mikropożyczek bankowych, została uznana przez brytyjski prestiżowy tygodnik "The Economist" za jedną z najważniejszych innowacji społecznych i ekonomicznych ostatnich lat. _ Bank Yunusa pozwolił ogromnej masie ludzi w biednych krajach Azji otworzyć własne malutkie firmy. Stworzona przez Yunusa idea bankowych mikropożyczek była też stosowana w najbiedniejszych krajach Afryki.

Idea mikropożyczek bankowych, za którą dziś Komitet Noblowski w Oslo uhonorował Muhammada Yunusa, została w ubiegłym roku uznana przez brytyjski prestiżowy tygodnik "The Economist" za jedną z najważniejszych innowacji społecznych i ekonomicznych ostatnich lat.

Sharon Stone pogratuluje zwycięzcy

Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest od 1901 roku i stanowi wyraz najwyższego uznania dla polityków i organizacji pokojowych, działających na rzecz pokoju.

Laureatem pokojowego Nobla w 2005 roku była Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej i jej przewodniczący Mohammad El Baradei. W 1983 roku nagrodę dostał Lech Wałęsa. Przywódca "Solidarności" z powodów politycznych nie mógł odebrać jej osobiście, zrobiła to jego żona.

Nagroda zostanie wręczona 10 grudnia w ratuszu w stolicy Norwegii - Oslo. W przeciwieństwie bowiem do nagród w pozostałych dziedzinach, Pokojową Nagrodę Nobla przyznaje nie instytucja szwedzka, a norweska - pięciosobowy komitet, wybierany przez Storting, norweski parlament. Dzień później, także w Oslo tradycyjnie odbędzie się koncert na cześć laureata pokojowego Nobla. Poprowadzi go amerykańska gwiazda filmowa Sharon Stone.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)