Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowa koalicja uratuje Zieloną Wyspę?

0
Podziel się:

W wyborach w Irlandii pierwsze miejsce zajęła konserwatywna partia Fine Gael.

Nowa koalicja uratuje Zieloną Wyspę?
(AlmazUK/CC/Flickr)

Według ostatecznych wyników piątkowych wyborów parlamentarnych w Irlandii, zgodnie z oczekiwaniami pierwsze miejsce zajęła w nich konserwatywna partia Fine Gael, zdobywając 76 miejsc w 166-osobowej Izbie Posłów.

Ponieważ ugrupowaniu temu zabrakło 8 mandatów do uzyskania bezwzględnej większości, prawdopodobna jest jego koalicja z Partią Pracy, której 37 posłów tworzy drugą najsilniejszą frakcję. Nie wydaje się natomiast, by Fine Gael podjęła współpracę z niektórymi spośród 15 posłów niezależnych.

Tak jak się spodziewano, wybory przyniosły dotkliwą klęskę rządzącej dotychczas partii Fianna Fail ustępującego premiera Briana Cowena - jej stan posiadania w izbie niższej skurczył się z 77 do zaledwie 20 mandatów. Poprawiła się natomiast pozycja narodowo-lewicowego ugrupowania Sinn Fein, które ma obecnie 15 mandatów, a nie tak jak dotąd cztery. Po dwóch przedstawicieli wprowadziły do Izby Posłów dwie mniejsze partie.

Zobacz także: Nowy premier Irlandii wierzy w pokonanie kryzysu (ITNNews, ang.):

;

Przedterminowe wybory to efekt dramatycznego kryzysu finansów publicznych Irlandii, spowodowanego koniecznością wsparcia zagrożonych bankructwem banków prywatnych. By sprostać tym wydatkom, Dublin musiał się zgodzić na przyjęcie pomocy finansowej Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego - na warunkach, które zdaniem wielu Irlandczyków ograniczają suwerenność ich państwa.

Desygnowany na premiera przywódca Fine Gael Enda Kenny podjął rozmowy sondażowe z laburzystami. Z uwagi na obecny kryzys obie strony chcą, by rokowania koalicyjne przyniosły rozstrzygnięcie jak najszybciej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t133749.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;irlandii;wygrala;rewolucja;demokratyczna,36,0,785188.html) W Irlandii wygrała rewolucja. Demokratyczna Opozycyjna centroprawicowa partia Fine Gael ogłosiła zwycięstwo wyborach parlamentarnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/t81111.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obcokrajowy;czesciej;traca;prace;w;irlandii,120,0,771960.html) Obcokrajowy częściej tracą pracę w Irlandii W okresie kryzysu pewniejsi swoich miejsc pracy mogli być rodowici mieszkańcy Zielonej Wyspy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)