Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowa konstytucja? Partie się dystansują

0
Podziel się:

Oto, co o pomyśle szefa PiS-u mówią posłowie i konstytucjonaliści.

Nowa konstytucja? Partie się dystansują
(PAP/Tomasz Gzell)
bEISaYsB

Kluby parlamentarne z mniejszym lub większym dystansem podchodzą do pomysłu PiS rozpoczęcia prac nad nową konstytucją. Potrzeby zmiany w tym momencie obowiązującej ustawy zasadniczej nie widzą niektórzy konstytucjonaliści.

_ - Polska potrzebuje innej konstytucji, potrzebuje nowej konstytucji, a niezwykle zacięta obrona dziś obowiązującej ustawy zasadniczej nawet wobec niewielkich zmian jest charakterystyczna. To jest obrona przed tym, by nie wykonano jakiegokolwiek wyłomu _ - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji poświęconej 15-leciu konstytucji z 1997 r.

Według Kaczyńskiego, w ciągu ostatnich 23 lat w Polsce powstał system, który prof. Jadwiga Staniszkis opisała jako postkomunizm. _ Ten system ewoluuje na różne sposoby, ale trwa i z całą pewnością jest systemem antyrozwojowym _ - ocenił. M.in. dlatego PiS chce zaproponować klubom parlamentarnym powołanie w Sejmie i w Senacie komisji nadzwyczajnej ws. zmian w konstytucji.

bEISaYsD

W UE - w ocenie prezesa PiS - zachodzą zmiany, które _ trzeba opisywać i oceniać jako negatywnie _ i _ mamy bierność ze strony naszej legislatywy _. _ Trzeba się jej przeciwstawić i trzeba próbować doprowadzić do tego, żeby zasada najbardziej podstawowa - zwierzchni charakter konstytucji była podtrzymana w ramach naszej obecności w UE _ - uważa Kaczyński.

Rzecznik klubu PO Paweł Olszewski powiedział, że - biorąc pod uwagę uzasadnienie przedstawione przez J.Kaczyńskiego - zmiany _ są całkowicie nie do zaakceptowania _. Zdaniem polityka PO _ diagnoza sytuacji przedstawiona przez J.Kaczyńskiego jest idiotyczna _. Pytany, czy PO poprze pomysł powołania komisji konstytucyjnej, Olszewski odparł: _ W takim obszarze, o którym mówi Jarosław Kaczyński, z całą pewnością nie _.

Szef SLD Leszek Miller przypomniał, że kilka lat temu PiS zgłaszał już projekt. _ Jeżeli to jest nawiązanie do tych propozycji, które PiS już składał, to nasze poparcie jest niemożliwe _ - powiedział Miller. Według niego zmiany, które PiS wówczas proponował, nawiązywały _ niemalże wprost do Konstytucji Kwietniowej, która nie może być uznana za demokratyczną _. _ W projekcie PiS było wyraźne zatarcie różnic między władzą wykonawczą i władzą ustawodawczą, wyraźny przechył uprawnień i kompetencji dla władzy wykonawczej (...) My tego nie możemy poprzeć, bo byłby to odwrót od tradycji i modelu państwa liberalnej demokracji _ - powiedział Miller pytany w sobotę przez dziennikarzy w Łodzi o propozycje PIS.

_ - Uważamy, że w Polsce są ważniejsze dzisiaj problemy, jak chociażby reforma Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/17/m206097.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/jaroslaw;kaczynski;krytykuje;reforme;emerytalna,27,0,1036059.html) *Kaczyński na czele tłumu pójdzie prosto do premiera * Prezes PiS uważa, że rząd nie reformuje kraju, ale organizuje wielkie i puste przedstawienie. emerytalna _ - dodał rzecznik SLD Dariusz Joński.

bEISaYsJ

_ - Trzeba ostrożnie podchodzić do tego, co proponuje PiS _ - powiedział rzecznik Ruchu Palikota Andrzej Rozenek. Podkreślił, że trudno komentować coś, co nie jest skonkretyzowane. _ Skoro nie mówią konkretnie, jak zmienić konstytucję, to pewnie coś kombinują _ - uważa.

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński ocenił, że uregulowania konstytucji z 1997 r. są dobre. _ Ta konstytucja jest jednym z osiągnięć III RP. Natomiast mamy już kilkanaście lat jej obowiązywania, w związku z czym należałoby pewne sprawy przemyśleć, ale to musi być dyskusja bardzo szeroka, ponadpartyjna. Jesteśmy gotowi tutaj rozmawiać o konieczności takich zmian, jeśli one mają jakąś zasadność _ - powiedział Kosiński.

bEISaYsK

_ - Na pewno warto rozmawiać, co należy w konstytucji zmienić _ - zadeklarował z kolei szef klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk. Podkreślił jednak, że obecnie za mało wiadomo o pomyśle PiS. _ Na chwilę obecną nieznane są konkrety, a propozycje PiS mają minimalne, a w zasadzie zerowe szanse na uchwalenie _ - powiedział Mularczyk.

_ - Nie należy zmieniać czegoś, co się sprawdziło na coś, co jest nieznane _ - powiedział konstytucjonalista prof. Marek Chmaj. Uważa on, że konstytucja sprawdziła się w praktyce. _ Nie było przez ten czas kryzysów politycznych, które by z niej wynikały _ - podkreślił.

Według Chmaja pomysł PiS rozpoczęcia prac na nową konstytucją jest _ tematem zastępczym _. _ Obecna konstytucja jest neutralna światopoglądowo i tworzy kręgosłup dla państwa prawa; każda całościowa zmiana musiałaby wynikać z jakiejś konkretnej opcji światopoglądowej i politycznej _ - dodał Chmaj. Zarazem zwrócił uwagę, że są w konstytucji rzeczy, które można by zmieniać drobnymi nowelizacjami; wymienił w tym kontekście sprawy związane z członkostwem Polski w UE.

Konstytucjonalista dr Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że raczej nie są potrzebne zmiany w konstytucji dotyczące relacji z UE. Piotrowski podkreślił, że w ustawie zasadniczej są odpowiednie przepisy, a orzecznictwo TK wskazuje na potrzebę respektowania konstytucji w procesie integracji europejskiej. _ Należałoby rozważyć zwiększenie kompetencji TK w zakresie kontroli zgodności prawa europejskiego z konstytucją _ - powiedział Piotrowski.

bEISaYsL

Jego zdaniem mogłyby zaś zostać zmienione regulacje dotyczące praw obywateli - należy np. wzmocnić gwarancje prawa do prywatności, zagrożonego przez rozwój technologii informacyjnych, wyraźnie wskazać, że przy popełnieniu przestępstwa nie można się zasłaniać tajemnicą państwową, a także, że dowody uzyskane przez organy władzy publicznej z naruszeniem prawa nie mogą być wykorzystane w postępowaniu przeciw obywatelowi.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/190/m75198.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/likwidacja;funduszu;koscielnego;to;atak;na;kosciol,164,0,1053604.html) *Jerzy Urban poprze rządy Donalda Tuska? * Tusk ściga się z Januszem Palikotem o to, który z nich _ będzie bardziej radykalny w wojnie z kościołem katolickim. _ - _ Jeżeli już coś zmieniać to właśnie to, ale nie jest to niezbędne w tym momencie. Stałość konstytucji jest wartością, świadczy o przywiązaniu do reguł postępowania, a nie do zabiegania o komfort rządzenia _ - powiedział Piotrowski. _ Zmiany w konstytucji nie powinny być dokonywane jako element obchodów rocznicy jej uchwalenia _ - dodał.

W Sejmie poprzedniej kadencji nadzwyczajna komisja ds. zmian w konstytucji pod przewodnictwem Jarosław Gowina (PO) pracowała m.in. nad dwoma projektami zmian dotyczącymi relacji Polski z UE - autorstwa prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz PiS. Po ponad pół roku prac udało się wypracować kompromis, który poparli przedstawiciele wszystkich klubów. Zgodnie z projektem w konstytucji zapisano, że większością 2/3 głosów w Sejmie i w Senacie wyrażana byłaby zgoda na ratyfikację umowy międzynarodowej w relacjach Polski z UE.

Taka sama większość byłaby też wymagana w przypadku ewentualnej decyzji o wyjściu Polski z UE. W nowym rozdziale konstytucji ponadto zapisano, że politykę Polski w UE prowadzi rząd, a prezydent w tym zakresie współdziała z premierem i właściwym ministrem. Sejm ostatecznie nie głosował nad projektem noweli konstytucji ws. relacji Polski z UE. Powodem był brak opinii MSZ w sprawie. Szef komisji poseł PO Jarosław Gowin mówił wtedy, że w następnej kadencji Sejm wznowi prace nad taką nowelą.

bEISaYsM

Zgodnie z ustawą zasadniczą, ustawę o zmianie konstytucji Sejm może uchwalić większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Czytaj więcej o pomysłach PiS-u w Money.pl
PiS chce zmieniać prawo. Zobacz, co mu się nie podoba Anachroniczna i przegadana - tak wygląda nasza konstytucja według Prawa i Sprawiedliwości.
"Atak na Kościół to uderzenie w nasze podstawy" _ Kościół jest instytucją narodową, a Ślązacy mogą być lokomotywą rozwoju całego kraju _ - oświadczył ważny polityk.
Polacy są okłamywani, a cenzura szaleje Prezes PiS złożył hołd żołnierzom wyklętym.
bEISaYte
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)