Notowania

Nowa lista leków refundowanych. W większości generyczne

Wykaz będzie obowiązywał od 1 marca, zapowiedział Bartosz Arłukowicz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sjlocke/iStockphoto)

*Ministerstwo zdrowia wprowadzi 216 nowych pozycji. Leki będą miały stałe marże i ceny. *

[Aktualizacja: godz. 18:11]

Nowy, obowiązujący od 1 marca 2012 roku wykaz będzie zawierać 216 nowych, dotychczas nierefundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Dodatkowo 139 obniżek cen leków już refundowanych oraz 808 pozycji, co do których Minister Zdrowia wydał decyzje o możliwości rozszerzenia refundacji.

Na nowej liście miały pojawić się w większości leki generyczne, podaje PAP. Resort zdrowia informował w styczniu, że otrzymał ponad 130 wniosków od koncernów farmaceutycznych w sprawie obniżki cen leków refundowanych.

Minister zdrowia może, po otrzymaniu opinii Rady Przejrzystości, podjąć decyzję o refundacji niektórych leków poza wskazaniami rejestracyjnymi. Umożliwiła to styczniowa nowelizacja ustawy refundacyjnej. Do resortu zdrowia wpłynęło kilkaset wniosków o refundację leków m.in. w przypadkach, gdy okażą się one skuteczne w leczeniu danej choroby, jednak zarejestrowane zostały jako stosowane w przypadku innych schorzeń lub innej grupy wiekowej pacjentów. Rada uznała za zasadne rozszerzenie refundacji m.in. w przypadkach leków onkologicznych i pediatrycznych.

Zgodnie z ustawą refundacyjną (weszła w życie 1 stycznia) lista leków refundowanych ma być aktualizowana co dwa miesiące. Jest ona publikowana w formie obwieszczenia MZ.

Obecna lista refundacyjna obowiązuje od początku stycznia. Wywołała wiele kontrowersji, jeszcze zanim weszła w życie. Po apelach ze strony różnych środowisk, w tym pacjentów i lekarzy, Ministerstwo Zdrowia dopisało do projektu listy m.in. leki stosowane po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym i paski do glukometrów.

Czytaj o liście leków refundowanych w Money.pl
Szpitale mają ogromne problemy z lekami Szpitale mają ogromny problem z zakupem leków zgodnie z ustawą refundacyjną, która weszła w życie od nowego roku.
Dymisja w rządzie Tuska. Poleciał minister... To efekt zamieszania wokół recept na leki refundowane.
Arłukowicz zmiękł. Przeprasza za chaos Apteki będą mogły się odwoływać, a aptekarze nie odpowiedzą za nieprawidłowo wypisane przez lekarzy recepty.
Tagi: lista leków refundowanych, szpitale, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz