Notowania

partie polityczne
11.09.2013 12:13

Nowa partia w Sejmie. Co na to Polacy?

Czym powinno zająć się nowe ugrupowanie? Zobacz, co sądzą na ten temat Polacy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

69 proc. badanych uprawnionych do głosowania twierdzi, że żadna z funkcjonujących partii nie spełnia ich oczekiwań, jednak większość respondentów jest przeciwna poszerzaniu istniejącej oferty partyjnej o nowe ugrupowania - wynika z sondażu CBOS.

Z badania wynika, że tylko co czwarty ankietowany (26 proc.) dostrzega partię, którą mógłby z pełnym przekonaniem poprzeć w wyborach. Przeciwko tworzeniu nowej partii jest 52 proc.; za - jedna trzecia uprawnionych do głosowania (37 proc.).

Jak podaje CBOS, brak odpowiedniego reprezentanta wśród ugrupowań funkcjonujących na scenie politycznej częściej odczuwają kobiety niż mężczyźni (72 wobec 65 proc.). Według pracowni częściej niż inni niedoreprezentowani czują się również ludzie młodzi - w wieku 18-34 lata, a także mieszkańcy dużych miast oraz największych aglomeracji.

Wśród elektoratów partyjnych, z których - jak zaznacza CBOS - większość jest raczej mało usatysfakcjonowana istniejącą ofertą polityczną, relatywnie najczęściej powołaniem jakiegoś nowego ugrupowania byliby zainteresowani wyborcy SLD (48 proc.), choć nawet wśród nich niemal taki sam odsetek stanowią osoby przeciwne tworzeniu nowej partii (49 proc.).

Według CBOS wyborcy najmniejszych ugrupowań, których liczebność w próbie nie pozwala na indywidualne analizy (w tym zwolennicy Ruchu Palikota), częściej niż inni chcieliby powołania nowej partii (48 proc.), a najrzadziej za stworzeniem jakiegoś nowego bytu politycznego optują wyborcy PiS (29 proc.).

Badani, którzy chcieliby poszerzenia istniejącej oferty politycznej o nowe partie, byli pytani o oczekiwania, jakie mają względem takiego ugrupowania. Zdaniem 19,3 proc. z nich - jak zaznaczył CBOS - _ nowa partia powinna mieć na względzie przede wszystkim dobro zwykłych ludzi _, a z tym postulatem _ wiąże się oczekiwanie, że będzie ona wrażliwa społecznie, będzie dbać o najuboższych, najsłabszych, przeciwdziałać nadmiernym różnicom społecznym _.

12,3 proc badanych wyraziło opinię, że nowa partia powinna _ podejmować działania na rzecz poprawy warunków materialnych życia wszystkich obywateli _, a 7,2 proc. jest zdania, że powinna także walczyć z bezrobociem, starać się prowadzić taką politykę, która sprzyjać będzie tworzeniu nowych miejsc pracy.

W opinii 4,8 proc. respondentów nowe ugrupowanie powinno _ skupić się na tym, co jest najważniejsze dla gospodarki i przedsiębiorców _. Jak podał CBOS, w kwestii umiejscowienia nowej partii na scenie politycznej _ liczbowo najwięcej postulatów dotyczyło utworzenia partii o charakterze liberalnym, w dużej części wypowiedzi (6,9 proc.) liberalizm był rozumiany przede wszystkim jako liberalizm światopoglądowy lub, mówiąc w sposób uproszczony, jako niezależność od Kościoła _.

Badanie pokazało też, że 5,4 proc. postulatów dotyczyło utworzenia partii lewicowej bądź centrolewicowej, a 4,8 proc. nowego ugrupowania prawicowego lub centroprawicowego.

2,6 proc. respondentów chciało utworzenia partii konserwatywnej bądź liberalno-konserwatywnej, 1,6 proc partii centrowej, umiarkowanej, czyli partii środka, a 1,7 proc. partii o charakterze narodowym, przede wszystkim kultywującym tradycję i patriotyzm.

Badani, chcący utworzenia nowej partii, oczekują również, że będzie to partia demokratyczna, a nie wodzowska (3,2 proc.). Sondaż przeprowadzono 4-11 lipca na reprezentatywnej próbie losowej 1005 dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Politycy dostaną miliony z budżetu? Rozpoczyna się wielka debata PO nie chce, by partie były finansowane z kasy państwa. Dzięki temu zaoszczędzimy 55 mln zł rocznie. Według ekspertów to najgorszy z możliwych wariantów.
Odpis podatkowy na posłów? Jest propozycja Wprowadzenie zamiast subwencji finansowania partii z dobrowolnego odpisu od podatku w wysokości 0,3 proc. zaproponował dzisiaj prezes PJN Paweł Kowal.
Partie mają więcej czasu na rozliczenie wydatków Z powodu świąt wielkanocnych partie mają w tym roku dodatkowy czas na złożenie sprawozdań finansowych za 2012 rok.
Tagi: partie polityczne, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz