Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
policja finansowa
25.10.2007 07:43

Nowa policja finansowa zastąpi CBA

PO planuje powołać do życia nową formację, która zajmie się ściganiem przestępstw gospodarczych i korupcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Tomasz Gzell)

Autorami pomysłu utworzenia służby wzorowanej na włoskiej Guardia di Finanza są: były minister wpraw wewnętrznychMarek BiernackiiPaweł Graś, szef sejmowej speckomisji.

_ Według informacji "Dziennika", w skład nowej organizacji mają wejść: CBA, wywiad skarbowy, urzędy kontroli skarbowej i generalny inspektor informacji finansowej. _

Jak donosi "Dziennik" nowa Policja Finansowa otrzyma bardzo szerokie uprawnienia.

Jej funkcjonariusze będą mieli m.in,: stały i bezpośredni dostęp do wszystkich informacji podatkowych, finansowych i celnych o firmach i obywatelach.

Działania formacji ma regulować planowana ustawa o pracy operacyjnej. Nad nową służbą kontrolę sprawować będzie też sejmowa komisja kierowana przez polityka opozycji.

Kamiński w odstawkę?

Jak dowiedział się "Dziennik", Policja Finansowa powstanie w ciągu kilku - kilkunastu najbliższych miesięcy. Do tego czasu będzie działać CBA, ale nie pod kierownictwem obecnego szefaMariusza Kamińskiego.

Według informacji gazety, Platforma prawdopodobnie zdymisjonuje go pod zarzutem złamania zasady apolityczności. CBA oskarżane jest o aktywny udział w wyborach po stronie PiS - chodzi o ujawnienie nagrań ze sprawy byłej posłanki PO Beaty Sawickiej.

Działania biura skontrolują wkrótce audytorzy wyznaczeni przez PO. W odpowiedzi na plany Platformy premier Kaczyński oskarżył partię Tuska o chęć sparaliżowania prac biura.

Z dokumentów, do których dotarł "Dziennik", wynika , że PO chce również za kilka miesięcy zlikwidować stanowisko ministra koordynatora do spraw służb specjalnych.

*ZOBACZ TAKŻE: *

Tagi: policja finansowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz