Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowak: Nie będzie zwiększenia deficytu budżetowego

0
Podziel się:

Rząd debatuje nad pakietem antykryzysowym i cięciach w budżetach ministerstw.

Nowak: Nie będzie zwiększenia deficytu budżetowego
(PAP/Leszek Szymański)
bEKDvqnF

Nie będzie zwiększania deficytu budżetowego, będzie cięcie kosztów - zapowiedział we szef gabinetu premieraSławomir Nowak.

_ - To, o czym mogę powiedzieć dzisiaj odpowiedzialnie, nie narażając nikogo na żadne turbulencje finansowe, to tyle, że na pewno nie będziemy zwiększali deficytu finansów publicznych, dlatego że to jest ta kotwica, która Polsce jest potrzebna _ - powiedział Nowak w RMF FM.

Podkreślił, że rząd przygotował cały pakiet ustaw, który ma być _ instrumentarium _ na wypadek potrzeby znacznego zwiększenia wydatków budżetowych.

bEKDvqnH

_ - W przypadku potrzeby zbij szybkę, a za szybką znajdzie się to, co jest potrzebne do uruchomienia w czasie nadchodzącego kryzysu, nadchodzącej recesji _ - mówił szef gabinetu premiera.

W jego ocenie, obecnie mamy do czynienia ze spadkiem dynamiki przychodów do budżetu i z pewnym zwolnieniem gospodarki, na które rząd się przygotowuje. _ Tylko my musimy najpierw zacząć oszczędzać od siebie _ - dodał.

Rząd zajmie się dziś trzema projektami nowelizacji ustaw przygotowanymi przez Ministerstwo Finansów.

Projekt zmian w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje podniesienie z 50 tys. euro do 100 tys. euro limitu tzw. ulgi inwestycyjnej, czyli jednorazowej amortyzacji.

bEKDvqnN

Ulga jest kierowana do małych i średnich firm oraz tych dużych przedsiębiorstw, które rozpoczynają działalność. Podwyższony limit miałby obowiązywać w latach 2009-2010.

Z kolei projekt nowelizacji ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego przewiduje, że bank ten będzie nadzorowany przez ministra finansów. Bank będzie mógł udzielać rządowych gwarancji i poręczeń w ramach zaakceptowanych przez rząd programów społeczno- gospodarczych. Pomoc ma być adresowana do małych i średnich przedsiębiorstw.

Proponowana zmiana w ustawie o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne ma za zadanie ułatwić mikroprzedsiębiorcom i oraz małym i średnim firmom dostęp do zewnętrznego finansowania w postaci kredytów. Pomocy ma udzielać BGK.

bEKDvqnO

Rząd rozpatrzy także informację na temat postępu realizacji funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności, które Unia Europejska przyznała Polsce na lata 2004-2006. Polska miała do wydania 8,6 mld euro funduszy strukturalnych i 4,2 mld euro z Funduszu Spójności.

Według resortu rozwoju regionalnego, w grudniu 2008 r. na rzecz beneficjentów (wnioskodawców) funduszy strukturalnych na lata 2004- 2006 wypłacono kwotę ponad 953 mln zł, tj. o ponad 222,6 mln zł więcej niż w poprzednim miesiącu.

Kwota łącznych płatności od początku uruchomienia programów operacyjnych do końca 2008 r. osiągnęła wartość ok. 30,1 mld zł, co oznacza wykorzystanie tych funduszy w ok. 92 proc. W przypadku Funduszu Spójności wartość wniosków o płatność przekazanych do KE w grudniu 2008 r. wyniosła ok. 120,3 mln euro.

Łącznie, od początku uruchomienia Strategii wykorzystania Funduszu Spójności strona polska przekazała do Komisji Europejskiej wnioski o płatność na kwotę ok. 3,2 mld EUR, co stanowi ok. 56,3 proc. środków dostępnych na lata 2004-2006.

bEKDvqnP

Ponadto rząd rozpatrzy koncepcję rozwoju specjalnych stref ekonomicznych autorstwa Ministerstwa Gospodarki. M.in. w ramach projektowanych przez resort gospodarki działań na rzecz stabilności i rozwoju, zwiększona ma być atrakcyjność inwestowania w Specjalnych Strefach Ekonomicznych (SEE). W Polsce funkcjonuje ich 14.

Według resortu gospodarki, strefy ekonomiczne są jednym z ważniejszych instrumentów finansowego wspierania rozwoju inwestycji bezpośrednich. SSE obejmują grunty o powierzchni ponad 11,8 tys. hektarów.

Na koniec czerwca 2008 r. zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w strefach posiadało 1132 przedsiębiorców. Firmy zainwestowały tam ponad 51 mld zł i utworzyły prawie 200 tys. miejsc prac

bEKDvqnQ

_ _

bEKDvqoi
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)