Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowe fakty w sprawie Amber Gold. Policzyli ofiary parabanku

0
Podziel się:

Prokuratura ujawniła liczbę zawiadomień od klientów spółki. Wiadomo też, do kiedy potrwa szacowanie odzyskanego majątku.

Nowe fakty w sprawie Amber Gold. Policzyli ofiary parabanku
(PAP/Piotr Pędziszewski)

Do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku wpłynęło 1278 zawiadomień od klientów Amber Gold, którzy twierdzą, że zostali oszukani przez spółkę. Ich roszczenia opiewają na ponad 86,6 mln zł - poinformował Wojciech Szelągowski z gdańskiej prokuratury. Dopiero w październiku sąd ma otrzymać sprawozdanie dotyczące ustalenia i zabezpieczenia majątku Amber Gold - poinformował zarządca przymusowy w spółce, mecenas Józef Dębiński.

Aktualizacja: 16.15

Szelągowski wyjaśnił, że są to zawiadomienia składane zarówno w biurze podawczym gdańskiej prokuratury, jak i innych prokuraturach, komisariatach policji oraz delegaturach Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na terenie całego kraju.

Szelągowski pytany, czy prezesowi Amber Gold Marcinowi P. zostanie postawiony zarzut oszustwa, powiedział, że w tej sprawie trzeba udowodnić, iż miał on taki zamiar.

_ - Decydujący jest materiał dowodowy. Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem chcąc kogoś oszukać muszę działać z góry powziętym zamiarem. Istnieje przecież coś takiego jak ryzyko gospodarcze, nietrafione inwestycje itp. To śledztwo ma jednoznacznie dowieść, z jakim przypadkiem mamy do czynienia _ - wyjaśnił Szelągowski.

Dodał, że nie jest w stanie przesądzić, czy zostanie wydane postanowienie o przedstawieniu zarzutu oszustwa, _ bowiem trwa w tej sprawie gromadzenie materiału dowodowego _.

Prezesowi spółki Marcinowi P. prokuratura postawiła w ubiegły piątek sześć zarzutów. Około 7 tys. klientów Amber Gold powierzyło spółce swoje oszczędności.

_ - Jeśli chodzi o czynności procesowe to nie mogę się wypowiedzieć w zakresie jakiś nowych ustaleń, które poczynił zespół prokuratorów _ - powiedział Szelągowski.

Na początku tygodnia do dwuosobowego zespołu prokuratorów, który prowadzi śledztwo ws. działalności Amber Gold dołączył trzeci prokurator, a od środy także analityk kryminalny. Prokurator dodał, że analityk ma duże doświadczenie w rozwikływaniu poważnych przestępstw gospodarczych.

_ - Główne zadanie dla śledczych, to wnikliwa analiza dowodów, które zostały zabezpieczone przede wszystkim w toku przeszukań przeprowadzonych w zeszłym tygodniu w siedzibie spółki oraz w innych miejscach _ - wyjaśnił Szelągowski.

Jak powiedział, zadaniem analityka kryminalnego jest usystematyzowanie uzyskanych danych. _ Jego rolą będzie takie przetworzenie tych danych, aby informacje stanowiące na przykład suche dane o transakcjach finansowych były zrozumiałe dla prawnika. Rzecz w tym, że zabezpieczenie np. systemu informatycznego z danymi finansowo-księgowymi, to jest tak naprawdę martwy materiał dla prokuratora _ - podkreślił.

Szelągowski nie potrafił sprecyzować, jak długo może potrwać badanie zgromadzonego materiałów. _ Samo uporządkowanie i usystematyzowanie to kwestia najbliższych dni. Nie oznacza to jednak tego, że w sprawie nic się nie dzieje, bowiem cały czas są dokonywane przez śledczych kolejne sprawdzenia bądź ustalenia, które wynikają z pojawiających się w tej sprawie kolejnych wątków _ - zaznaczył.

Pytany o szczegóły ustaleń powiedział, że jest to objęte tajemnicą śledztwa. _ Nie mogę też z tego samego powodu mówić o zamierzeniach śledczych, w tym dotyczących kolejnych przesłuchań _ - nadmienił.

Szelągowski pytany, czy prokuratura sprawdza też początki działania Amber Gold, odpowiedział, że przedmiotem śledztwa jest działalność spółki od momentu jej założenia.

_ - W ramach śledztwa trwa także ustalanie dotyczące majątku podejrzanego - to jest absolutny obowiązek _ - powiedział Szelągowski na pytanie, czy prokuratura zabezpieczy mienie należące do Marcina P. i jego rodziny.

Do 5 października sąd ma otrzymać sprawozdanie dotyczące ustalenia i zabezpieczenia majątku Amber Gold - poinformował ustanowiony przez sąd zarządca przymusowy w spółce, mecenas Józef Dębiński. Zarządca rozpoczął pracę w Amber Gold we wtorek. Od tego dnia jest jedyną osobą, która może podejmować decyzje majątkowe w tej firmie.

Mecenas Dębiński powiedział, że ustalenie i zabezpieczenie majątku odbywa się na podstawie wykazu środków trwałych. _ Ja po prostu spisuję ten majątek z natury i go zabezpieczam _ - wyjaśnił. _ Pilnuję majątku, żeby go nie roztrwoniono i dbam, by wierzyciele Amber Gold nie ucierpieli _ - podkreślił.

Poinformował, że do 5 października ma złożyć sądowi sprawozdanie dotyczące swojej działalności oraz zabezpieczonego majątku spółki. _ To będzie decydujące o tym, co sąd postanowi w sprawie Amber Gold; czy będzie upadłość i jaka to będzie upadłość _ - wyjaśnił.

Do wtorku do gdańskiego sądu wpłynęły cztery wnioski o ogłoszenie upadłości Amber Gold spółki z.o.o. Wnioski złożyli wierzyciele. Wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdańsku Rafał Terlecki powiedział, że wnioski będą rozpatrywane razem. Na razie nie wiadomo, kiedy sąd je rozpatrzy.

Funkcjonariusze ABW przeszukali w ubiegłym tygodniu, na zlecenie prokuratury, 14 miejsc związanych z działalnością Amber Gold oraz OLT Express. Śledczy zabezpieczyli dane teleinformatyczne oraz ok. 500 segregatorów, w których znajdowały się faktury, przelewy związane z działalnością poszczególnych firm.

Na pytanie o to, z jakich materiałów korzysta przy ustalaniu majątku spółki, zarządca przymusowy odpowiedział, że _ niektóre dane spółki zostały w komputerach, a po resztę zwróci się do ABW o ich udostępnienie _.

Poinformował, że w pracy pomagają mu także pracownicy spółki, kierownicy departamentów Amber Gold, którzy udostępniają mu dokumenty. Powiedział, że także Marcina P. i jego żonę Katarzynę prosi o niektóre informacje i je otrzymuje.

Wyjaśnił, że Katarzyna Plichta od 13 sierpnia jest likwidatorem Amber Gold sp. z o.o. i reprezentuje ten podmiot. W tym dniu spółka na swojej stronie poinformowała, że podjęła decyzję o likwidacji.

Według mediów podejrzany Marcin P. wraz z żoną są właścicielami m.in. czterech apartamentów położonych w atrakcyjnej lokalizacji w Gdańsku oraz zabytkowego dworku (do remontu) w Rusocinie k. Pruszcza Gdańskiego.

Po kontroli siedzib spółki prokuratura zajęła kruszce o nieustalonej jeszcze wartości (śledczy zabezpieczyli 57 kg złota, kg platyny oraz mniej niż kilogram srebra).

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, sprawdzając majątek Amber Gold, uzyskała informację o flocie ponad 100 samochodów - poinformował rzecznik agencji Maciej Karczyński. Według komunikatu Amber Gold z 8 sierpnia, posiadała ona flotę samochodów o wartości rynkowej ok. 8 mln zł.

Spółka podała wówczas, że _ posiada majątek o wartości 149,5 mln zł w postaci m.in. metali szlachetnych i nieruchomości _. Według Amber Gold, w skład majątku wchodzą (oprócz wspomnianych samochodów): metale szlachetne o wartości ok. 60 mln zł, nieruchomości o wartości ok. 35 mln zł, w tym kamienice w historycznym centrum Gdańska, ok. 17,5 mln zł na rachunku bankowym, udzielone pożyczki o wartości ok. 15 mln zł, a także sprzęt elektroniczny o wartości ok. 7 mln zł i wyposażenie o wartości rynkowej ok. 4 mln zł. Do swego majątku spółka zaliczyła też wartości niematerialne i prawne, w tym licencje o wartości ok. 3 mln zł.

Amber Gold sp. z o.o. to spółka inwestująca w złoto i inne kruszce działająca od 2009 r. Klientów kusiła bardzo wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

W miniony piątek prokuratura w Gdańsku postawiła Marcinowi P. sześć zarzutów. Zastosowano wobec niego dozór policyjny i wydano zakaz opuszczania kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Wierzyciele zażądali upadłości Amber Gold Już ponad 800 klientów domaga się zwrotu zainwestowanych pieniędzy. Sąd zdecydował, kto będzie zarządzał majątkiem firmy.
W sprawie Amber Gold PiS proponuje trzy kroki Żądają, by premier ujawnił całą prawdę o udziale służb specjalnych w aferze ze złotem.
Cała prawda o złocie. Zobacz, czy da się jeszcze zarobić W ciągu roku kruszec mocno stracił na wartości. Eksperci przewidują jednak, że...
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)