Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe fakty w sprawie zmian w OFE

0
Podziel się:

Resort finansów ujawnia, jak będzie wyglądała procedura składania deklaracji pozostania w otwartym funduszu lub przejścia do ZUS.

Nowe fakty w sprawie zmian w OFE
(PAP/Leszek Szymański)

Za kilkadziesiąt godzin projekt ustawy o OFE zostanie przesłany do konsultacji, które potrwają ustawowy miesiąc - powiedział premier Donald Tusk. Dodał, że w listopadzie dokument powinien znaleźć się w parlamencie. W projekcie założono, że deklarację pozostania w funduszu emerytalnym będzie można złożyć osobiście w oddziale ZUS, pocztą oraz internetowo przez platformę ePUAP - poinformowała wiceminister finansów Izabela Leszczyna.

_ - Każdy członek OFE będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie, że chce nadal przekazywać część składki do OFE. Oświadczenie będzie można składać osobiście albo za pośrednictwem poczty, a także internetowo, wykorzystując ePUAP w ZUS. Wyszliśmy z założenia, że sposób złożenia oświadczenia musi być jak najmniej uciążliwy dla obywateli _ - powiedziała Leszczyna.

_ - Takie rozwiązanie proponujemy w projekcie ustawy _ - dodała. Premier Donald Tusk zapowiedział, że w czwartek zakończą się prace nad zmianami w OFE i od piątku rozpoczną się nad nimi konsultacje. Konsultacje mają trwać przez 30 dni, a projekt pod obrady rządu na trafić w pierwszej połowie listopada.

_ - Konkretnie w czwartek wieczorem gotowy dokument z projektem rządowym zostanie przesłany do konsultacji. Potrwają one ustawowy miesiąc. Zbierzemy wszystkie formalnie już sformułowane uwagi _ - powiedział w Sejmie Tusk. Dodał, że wczoraj wieczorem rozmawiał o ostatnich ustaleniach między ministerstwami finansów i pracy. _ Ta rozmowa upewniła mnie, że osiągnęliśmy finał, jeśli chodzi o ten etap prac _ - zaznaczył.

_ - Szczegółowe zapisy poznacie państwo w momencie, kiedy ten dokument zostanie przesłany do konsultacji, a więc za kilkadziesiąt godzin _ - zapowiedział premier. Podkreślił, że obecny system OFE jest z jednej strony bardzo kosztowny, a z drugiej - niewydolny, gdyż nie daje jakichś szczególnych profitów emerytom. W ocenie Tuska, system _ obarcza nawet fragment emerytury pewnym ryzykiem _, a przede wszystkim jest bardzo kosztowny z punktu widzenia podatnika. _ Dlatego z absolutnym spokojem przyjmuję fakt, że politycy i eksperci kłócą się i spierają w sprawie OFE i kierunku zmian _ - powiedział Tusk.

Według nieoficjalnych informacji z Pałacu Prezydenckiego, w piątek prezydent Bronisław Komorowski spotka się z b. premierem, obecnie europosłem PO Jerzym Buzkiem. Według Buzka propozycja rządu ws. OFE jest szkodliwa dla polskiej gospodarki.

Nieoficjalnie wiadomo już, że...Z nieoficjalnych informacji wynika, że projekcie założono, że ubezpieczeni będą mieli 3 miesiące na podjęcie decyzji czy zostają w OFE. Po dwóch latach będą mogli zmienić zdanie, a następnie tzw. okna transferowe między OFE i ZUS będą co cztery lata.

Zmiany w OFE przewiduje również liberalizację limitów inwestycji funduszy za granicą. Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk informował w ubiegłym tygodniu, że docelowo, po umorzeniu części obligacyjnej, OFE będą mogły oprócz akcji, inwestować w obligacje komercyjne: korporacyjne i samorządowe. Zostanie także wprowadzony stopniowy wzrost limitu inwestowania 30 proc. aktywów za granicą od 2016 roku, w krajach Unii Europejskiej i OECD.

Przypomnijmy, że na początku września premier zapowiedział, że w ramach reformy systemu emerytalnego część obligacyjna OFE będzie przekazana do ZUS i umorzona, a fundusze emerytalne nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, bądź obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. Rząd proponuje dobrowolność między częścią akcyjną OFE a ZUS, ze składką 2,92 proc. i domyślnością po stronie ZUS. Tusk zapowiedział też, że Polacy powinni co dwa-trzy lata móc wybierać między kierowaniem swoich środków do ZUS, a odprowadzaniem części składki emerytalnej do OFE.

Jacek Rostowski poinformował w ubiegłym tygodniu, że pierwszego _ okienka _, w którym będzie można przenosić środki między ZUS a OFE, można się spodziewać dwa lata po pierwszej deklaracji.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)