Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Nowe hity japońskiego eksportu: szybka kolej i atomówki

0
Podziel się:

Tokio zabiega o zlecenia m.in. w USA, Brazylii i Wietnamie.

Nowe hity japońskiego eksportu: szybka kolej i atomówki
(David McKelvey/CC/Flickr)

Tokijski rząd zabiega na całym świecie o zlecenia na japońską szybką kolej oraz elektrownie atomowe.

Japońskie pociągi są szybkie, czyste i punktualne co do minuty. Jak dotąd z zalet tych korzystali dotychczas tylko Japończycy, ponieważ superszybki pociąg _ Shinkansen _, duma narodu, nie znalazł praktycznie nabywców za granicą.

Ponieważ japońska gospodarka nie może nabrać rozpędu, a uzależniona od eksportu Japonia potrzebuje nowych rynków zbytu, tokijski rząd zabiega na całym świecie o zlecenia dla krajowego przemysłu. Poza _ Shinkansen _ przyszłym przebojom eksportowym mają stać się także elektrownie atomowe.

Nadzieje Japończyków i producenta superszybkich pociągów Hitachi opierają się obecnie na sektorze transportowym w USA, Brazylii i Wietnamie. W krajach tych przygotowywane są projekty budowy sieci kolejowej o łącznej długości ponad 3 tys. kilometrów. Minister transportu Seiji Maehara udał się ostatnio w podróż do USA, aby promować tam japoński _ Shinkansen _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t102979.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/japonski;premier;obiecuje;wydobycie;kraju;z;zapasci,133,0,650629.html) Japoński premier obiecuje wydobycie kraju z zapaści

Wietnam poszukuje obecnie wykonawcy na budowę sieci kolejowej pomiędzy oddalonymi od siebie o 1600 kilometrów miastami Hanoi i Ho Chi Minh. Wartość projektu to około 65 mld dolarów. W Brazylii Hitachi ubiega się wraz z Toshibą o budowę 530 kilometrowego połączenia kolejowego z Rio de Janeiro do Sao Paulo. Zwycięzca przetargu wartego 19 mld dolarów ma nie tylko zbudować połączenie kolejowe, ale także obsługiwać je przez 40 lat.

Na miliardowe zlecenia liczy także japoński sektor przemysłu atomowego. W USA, Rosji, Chinach i Indiach ma powstać łącznie 40 nowych elektrowni atomowych. Budowę 13 elektrowni atomowych planuje także Wietnam. Do Wietnamu udał się osobiście japoński sekretarz stanu ds. gospodarki Chiaki Takahashi, aby zaoferować techniczne i personalne wsparcie przy budowie elektrowni.

Zobacz, jak wygląda podróż szybkim, japońskim pociągiem Shinkansen:

Koncerny Hitachi, Toshiba i Mitsubishi Heavy nawiązały już współpracę z trzema koncernami energetycznymi, aby zwiększyć swoje szanse w przetargach. Konkurencja, zarówno w sektorze kolejowym jak i energetycznym, jest jednak poważna.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t99330.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/japonia;tez;bedzie;oszczedzac;i;podwyzszy;vat,26,0,635930.html) Japonia też będzie oszczędzać i podwyższy VAT

O zlecenia walczy niemiecki Siemens, w przetargach startują także firmy z Francji i Chin oraz Korea Południowa. Dzięki rządowemu wsparciu południowokoreańskie konsorcjum zdobyło w grudniu 2009 kontrakt na budowę elektrowni atomowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wartość projektu to prawie 15 mld euro.

O budowę sieci połączeń kolejowych w Brazylii ubiega się także konsorcjum złożone z 25 południowokoreańskich firm, w tym Samsung i Hyundai. W przypadku zdobycia kontraktu, konsorcjum, wspierane przez koreański Eximbank, obiecuje skrajnie niskie ceny biletów. Jednak Japończycy zamierzają pokonać Koreańczyków ich własną bronią oferując Wietnamowi korzystne kredyty, w zamian za kontrakt na budowę elektrowni atomowych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t97080.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/japonska;gospodarka;odbija;od;dna,16,0,623376.html) Japońska gospodarka odbija od dna Z koniunkturalnego dołka wyciągnął ją eksport do innych państw azjatyckich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t87130.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rekordowe;wydatki;w;japonskim;budzecie,144,0,602512.html) Rekordowe wydatki w japońskim budżecie Parlament Japonii zatwierdził budżet na rozpoczynający się w kwietniu rok finansowy 2010/11.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)