Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Inga Czerny
|

Nowe limity połowów na Bałtyku

0
Podziel się

Polscy rybacy będą mogli łowić więcej dorszy. Zmniejszą się połowy śledzi.

Nowe limity połowów na Bałtyku
(fotografar/CC/Flickr)
bCZwLEyJ

Polscy rybacy zwiększą w przyszłym roku połowy dorszy na Bałtyku, natomiast zmniejszą połowy śledzi - wynika z porozumienia osiągniętego w Luksemburgu przez ministrów państw UE ds. rybołówstwa.

Na wschodnim Bałtyku, czyli głównych łowiskach polskich rybaków, limity połowów zwiększą się o 15 proc. do blisko 51,3 tys. ton. Dla polskich rybaków przypada z tego najwięcej - 13 tys. 561 ton. Natomiast na zachodzie, gdzie stado odbudowuje się wolniej, wzrost wyniesie 9 proc. do 17,7 tys. ton, z czego dla Polski - 2 tys. 67 ton.

Zwiększenie kwot nie znaczy, że polscy rybacy będą zwolnieni z kar za przekroczenie kwot połowowych w 2007 roku. Od kwoty połowu będą musieli odjąć 2,4 tys. ton. _ Ze względu na zwiększenie kwoty praktycznie nie odczują tej kary _ - powiedział PAP polski dyplomata. Ostatecznie, po spłaceniu kary, przyszłoroczna kwota połowów dorsza wyniesie 13 tys. 226 ton.

Zmniejszą się natomiast połowy śledzi, którego liczebność spadła według Komisji Europejskiej do jednej czwartej pierwotnego stada. To i tak znacznie mniej niż proponowała KE. Obecnie polscy rybacy łowią 6,4 tys. ton śledzi ze stada zachodniego i 35 tys. ton ze stada środkowego.

bCZwLEyL

Zgodnie z porozumieniem ministrów ds. rybołówstwa, o 5 proc. zmaleją także połowy na Bałtyku szprot i łososi.

bCZwLEzm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)