Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowe osiedla na Zachodnim Brzegu

0
Podziel się

Izrael ogłosił przetarg na budowę ok. 1860 lokali mieszkalnych na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej.

Nowe osiedla na Zachodnim Brzegu
(AP/Fotolink/East News)
bErjAbTp

Izrael ogłosił przetarg na budowę ok. 1860 lokali mieszkalnych na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej - poinformowała izraelska organizacja pozarządowa Pokój Teraz. Konkurs ofert ogłoszono przed wizytą sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego.

Sprzeciwiająca się izraelskiemu osadnictwu organizacja sprecyzowała, że chodzi o ok. 1030 mieszkań na Zachodnim Brzegu i ok. 830 w Jerozolimie Wschodniej. _ W ciągu kilku miesięcy ministerstwo budownictwa wybierze zwycięzców przetargów i rozpocznie się budowa _ - powiedział Hagit Ofran reprezentujący Pokój Teraz.

W odpowiedzi Palestyńczycy poinformowali, że rozważają możliwość skierowania sprawy do Rady Bezpieczeństwa ONZ. _ Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP) bada możliwości skierowania sprawy do Rady Bezpieczeństwa i potępienia nowych decyzji Izraela, zwłaszcza że istnieją międzynarodowe rezolucje uznające osiedla za nielegalne _ - powiedział AFP członek kierownictwa OWP Wasel Abu Jusef.

bErjAbTr

Palestyńczycy w listopadzie 2012 roku uzyskali status _ nieczłonkowskiego państwa obserwatora _ w ONZ, ale palestyńskie kierownictwo czasowo zawiesiło ubieganie się o członkostwo m.in. w Międzynarodowym Trybunale Karnym (do czego uprawniał nowy status), aby dać szanse amerykańskim wysiłkom na rzecz wznowienia rozmów pokojowych - wskazują obserwatorzy.

W środę izraelski premier Benjamin Netanjahu zapowiedział przyspieszenie izraelskiej kolonizacji. Obserwatorzy tłumaczą, że miało to posłużyć jako próba załagodzenia tarć wewnątrz koalicji po wcześniejszej decyzji o wypuszczeniu na wolność 26 palestyńskich więźniów. Byli oni zamieszani w ataki terrorystyczne, w których zginęli obywatele Izraela. Uwolnienie więźniów, uważanych przez Palestyńczyków za bohaterów walki o państwowość, a przez Izrael za terrorystów, było elementem porozumienia, wypracowanego przez USA, które umożliwiło wznowienie rozmów pokojowych.

Wieczorem w Ramallah w sprawie zapowiedzi rozbudowy osiedli zebrało się kierownictwo OWP, pod przewodnictwem Mahmuda Abbasa. Konkurs ofert ogłoszono na krótko przed kolejną misją amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. Kerry przyczynił się do wznowienia izraelsko-palestyńskich negocjacji w lipcu, po trzyletniej przerwie.

Na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej mieszka ok. 500 tys. Żydów i 2,5 miliona Palestyńczyków; większość krajów uważa izraelskie osadnictwo za nielegalne. Palestyńczycy uważają rozbudowę żydowskich osiedli za główną przeszkodę w rozmowach pokojowych.

bErjAbTx

Czytaj więcej w Money.pl

bErjAbTS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)