Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowe podatki, cięcia etatów i wielka prywatyzacja uratują Greków?

0
Podziel się:

Nowy program oszczędnościowy greckiego rządu przewiduje oszczędności w wysokości 28,4 mld euro do 2015 r.

Nowe podatki, cięcia etatów i wielka prywatyzacja uratują Greków?
(Money.pl/Agnieszka Gotowała)

[aktualizacja 19:35]

Premier trapionej dramatycznym kryzysem finansowym Grecji Jeorjos Papandreu oświadczył , że będzie kontynuował przyjęty kurs reform budżetowych, starając się nadal o szersze poparcie greckich partii politycznych.

_ - Dążę i nadal będę dążył do szerszego konsensusu. Naszą odpowiedzią na wyzwania, w obliczu których stoimy, są stabilność i utrzymywanie naszego kursu reform _ - powiedział Papandreu.

Forsowany przez rząd program oszczędnościowy oznacza liczne wyrzeczenia dla obywateli, ale jest warunkiem uzyskania przez Grecję niezbędnej zagranicznej pomocy finansowej.

Rozmowy w sprawie utworzenia rządu wielkiej koalicji z będącą główną rywalką socjalistów konserwatywną Nową Demokracją załamały się, a kryzys polityczny zaostrzył się dziś, gdy dwaj deputowani rządzącej partii PASOK złożyli mandaty parlamentarne.

_ - Wytrzymamy i wytrwamy. Jako kraj w przeszłości pomyślnie przezwyciężaliśmy znaczne kryzysy. Jakkolwiek twarda byłaby ta walka, nie możemy się z niej wycofać. Będziemy walczyć i wygramy, dla Grecji, jej narodu i przyszłości nowych pokoleń _ - oświadczył Papandreu na zwołanym w nadzwyczajnym trybie posiedzeniu klubu parlamentarnego PASOK.

Przyznał również, że jego rząd ma na koncie _ błędy i słabości _, obiecując jednocześnie powołanie nowego, silniejszego gabinetu, którego skład - jak się oczekuje - zostanie ogłoszony później w czwartek.

Nowy program oszczędnościowy greckiego rządu przewiduje oszczędności w wysokości 28,4 mld euro do 2015 r. Tylko w bieżącym roku cięcia przyniosą skarbowi państwa łącznie 6,4 mld euro. Dodatkowe wpływy z podatków mają zapewnić 22 mld euro w latach 2012-2015.

Reforma przewiduje m.in. wzrost podatków, cięcia płac w administracji publicznej, zmniejszenie wydatków na obronę i budżetu inwestycji publicznych.

Co się tyczy polityki fiskalnej, środki oszczędnościowe zakładają: _ podatek solidarnościowy _, który będzie wynosił od 1 do 4 proc. do 2015 r., wzrost podatków od luksusu (jachty, baseny, samochody luksusowe), a także od gazu, wyrobów tytoniowych, wzrost opłat za dowody rejestracyjne oraz wzrost VAT do 23 proc. na niektóre produkty.

W sytuacji dużej stopy bezrobocia plan przewiduje również zaostrzenie kryteriów przyznawania zasiłków socjalnych i zasiłków dla bezrobotnych oraz zmniejszenie niektórych dodatków emerytalnych.

Grecki urząd statystyczny poinformował w czwartek, że bezrobocie w kraju sięgnęło 15,9 proc. w pierwszym kwartale 2011 r., wobec 14,2 proc. w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku.

W kwestii zatrudnienia w sektorze publicznym przewiduje się kontynuowanie redukcji liczby etatów państwowych, zniesienie wyjątków od reguły, że na jedną osobę zatrudnioną pięć odchodzi z pracy, a także generalne otwarcie na zwolnienia urzędników.

Plan, który powinien być poddany pod głosowanie przed końcem czerwca, zawiera również olbrzymi program prywatyzacji, na ok. 50 mld euro do 2015 r., obejmujący prywatyzację portów i lotnisk, poczty, loterii i sektora energetycznego.

Przyjęcie planu jest warunkiem otrzymania kolejnej transzy pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i strefy euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t74945.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;atenach;spokoj;przed;kolejna;burza,156,0,852124.html) W Atenach spokój. Przed kolejną burzą? Po trwających kilka godzin starciach z zamaskowanymi anarchistami policji udało się przywrócić porządek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t87498.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/90;mld;euro;na;ratunek;dla;eurobankruta,97,0,848737.html) 90 mld euro na ratunek dla eurobankruta? Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zaapelował o poparcie dla nowego pakietu pomocy finansowej dla zadłużonej Grecji.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)