Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
belka
03.11.2003 12:08

Nowe stanowisko dla Marka Belki w tymczasowych władzach Iraku

Profesor Marek Belka objął urząd Dyrektora Polityki Gospodarczej w tymczasowych władzach koalicyjnych Iraku. Na nowym stanowisku będzie odpowiedzialny za całość polityki gospodarczej tego kraju. Na początek, jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, będzie musiał uporać się z funkcjonującym w Iraku systemem racjonowania żywności.

Podziel się
Dodaj komentarz

Profesor Marek Belka objął urząd Dyrektora Polityki Gospodarczej w tymczasowych władzach koalicyjnych Iraku. Na nowym stanowisku będzie odpowiedzialny za całość polityki gospodarczej tego kraju.

Na początek, jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, będzie musiał uporać się z funkcjonującym w Iraku systemem racjonowania żywności. Obecnie każdy co miesiąc dostaje bony i na tej podstawie, w jednym z 48 tysięcy punktów wydawania żywności, otrzymuje swój przydział jedzenia. Marek Belka chce zastapić bony odpowiednią sumą pieniędzy, którą Irakijczycy będą mogli wydawać zgodnie ze swoimi preferencjami.

Inne zadania, które stawia przed sobą Marek Belka, to między innymi stworzenie systemu bankowego, a także restrukturyzacja przedsiębiorstw prywatnych.

Profesor Belka podkreślił, że coraz więcej zadań we władzach administracyjnych Iraku przejmują sami Irakijczycy. "Coraz bardziej też nasza rola polega na tym, że jesteśmy doradcami, a nie decydentami." - wyjaśnił profesor. Jego zdaniem wiele decyzji podejmują już sami Irakijczycy.

Marek Belka dotąd przewodniczył Międzynarodowemu Komitetowi Koordynacyjnemu i był odpowiedzialny za pozyskiwanie międzynarodowej pomocy dla Iraku. Podczas współorganizowanej przez niego konferencji w Madrycie udało się na ten cel zdobyć 33 miliardy dolarów.

Tagi: belka, irak, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz