Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
deregulacja zawodów
13.03.2012 13:01

Nowe zawody do deregulacji

Nie będzie zmian w wymogach dla członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Resort sprawiedliwości chce deregulacji zawodów z branż: górniczej, kolejowej, finansowej i profesji podległych resortowi kultury. *

Mówili o tym minister sprawiedliwości Jarosław Gowin (na zdj.) ze swym doradcą Mirosławem Barszczem oraz dyrektorem nowo powstałego resortowego departamentu ds. strategii deregulacji - Jarosławem Bełdowskim (wcześniej pracował w NBP, a ostatnio kierował Fundacją Obywatelskiego Rozwoju).

W zeszły weekend Gowin zaprezentował transzę pierwszych 49 zawodów regulowanych (z ogólnej liczby 380), dostęp do których ma zostać ułatwiony lub całkowicie otwarty. Dalsze plany obejmują deregulację państwowych wymogów dostępu do kolejnych około 200 profesji. Mają być dwie transze, liczące po około sto zawodów: pierwszą resort chce przedstawić do końca lipca, a drugą - do końca listopada.

Procedura deregulacyjna ma się stać bardziej sformalizowana. Jak mówił Gowin, w każdym ministerstwie ma się pojawić pełnomocnik ds. deregulacji, który będzie analizował resortowe przepisy i wskazywał zawody nadające się do ograniczenia lub zniesienia kryteriów ich wykonywania. Według ministra już teraz wiadomo, że żadnych zawodów nie będzie się deregulować w MSZ oraz w ministerstwie skarbu.

Pytany przez dziennikarzy w tym kontekście o członków rad nadzorczych spółek skarbu państwa (należy ukończyć specjalny kurs i zdać egzamin) Gowin powiedział, że nie przewiduje tu żadnych zmian. - _ Państwo ma prawo decydować, kto w jego imieniu sprawuje nadzór nad swoją własnością _ - powiedział.

Czytaj więcej o deregulacji
"Ten projekt to ściema polityczna". Chcą uwolnić 49 zawodów W tym gronie znajdują się m.in. profesja taksówkarza, przewodnika turystycznego czy pośrednika nieruchomości. Poznaj resztę.
Początek przywracania wolności gospodarczej Dziś pakiet zawodów do deregulacji został zamieszczony na stronach internetowych resortu sprawiedliwości.
Są przeciw Gowinowi. Bo chodzi o ludzkie życie Instruktorzy i egzaminatorzy nauki jazdy krytycznie oceniają propozycje złagodzenia dostępu do ich zawodów.
Pośrednicy i zarządcy nie chcą otwarcia zawodów W grę wchodzi ogromny majątek wart setki, a nawet miliony złotych - podkreślają pośrednicy w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości.
Tagi: deregulacja zawodów, gowin, deregulacja, zawody, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz