Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowela ustawy o autostradach i funduszu drogowym wchodzi w życie

0
Podziel się:

Likwiduje ona działającą przy ministrze odpowiedzialnym za
transport Radę ds. Autostrad oraz Państwową Radę Nieruchomości, która istniała przy ministrze ds. budownictwa.

Nowela ustawy o autostradach i funduszu drogowym wchodzi w życie
(LECH GAWUC REPORTER)
bEUDaQNx

Dzisiaj wchodzi w życie nowela ustawy o autostradach płatnych i Krajowym Funduszu Drogowym. Likwiduje ona działającą przy ministrze odpowiedzialnym za transport Radę ds. Autostrad oraz Państwową Radę Nieruchomości, która istniała przy ministrze ds. budownictwa.

_ Od 2009 r. Państwowa Rada Nieruchomości jest nieobsadzona, a Rada do Spraw Autostrad w ostatnich latach zbierała się kilkukrotnie _ - podkreślono w Ocenie Skutków Regulacji dot. noweli.

Do zadań Rady do Spraw Autostrad należało opiniowanie zagadnień dotyczących autostrad, m.in. projektów wniosków o ustalenie lokalizacji, kryteriów oceny dokumentacji wstępnych i ofert w postępowaniach przetargowych oraz wyników kwalifikacji wstępnej. Członków Rady powoływał i odwoływał minister.

bEUDaQNz

Potrzebę likwidacji tego ciała uzasadniono m.in. tym, że zdecydowana większość planowanych autostrad ma już ustalone trasy.

Natomiast Państwowa Rada Nieruchomości działała do czasu wejścia w życie zarządzenia ministra infrastruktury z końca 2009 r. dot. regulaminu tej Rady. Od tego czasu - z uwagi na niepowołanie składu osobowego - nie odbyło się żadne posiedzenie tego organu.

Autorzy noweli wskazywali, że po jej wejściu w życie minister będzie polegał na _ opiniach uznanych autorytetów w danej dziedzinie bądź opracowaniach ośrodków akademickich specjalizujących się w gospodarce nieruchomościami _. _ Umożliwi to uelastycznienie procesu pozyskiwania przez ministra opinii w zakresie gospodarowania nieruchomościami, a tym samym przyczyni się do podejmowania decyzji w warunkach lepszej informacji o rynku nieruchomości _ - przekonywali.

Nowela porządkuje też kwestie związane z przekazywaniem na rachunek Krajowego Funduszu Drogowego przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad opłat pobieranych za wydawanie zezwoleń zagranicznych na wykonanie międzynarodowego transportu drogowego rzeczy lub osób.

bEUDaQNF

Pieniądze te mają być przeznaczane na budowę i utrzymanie dróg krajowych oraz na potrzeby gromadzenia danych o drogach publicznych i sporządzania informacji o sieci dróg publicznych, jak również na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i budowy autostrad.

Nowe przepisy uchylają też upoważnienie dla ministra właściwego do spraw transportu do wydawania - w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska - rozporządzenia określającego warunki zadrzewiania terenów wzdłuż dróg. Warunki te mają być określane bezpośrednio przez zarządców dróg.

Czytaj więcej w Money.pl
Parabank oskarżony. Klienci stracili 7,7 mln zł? Ludzie wpłacali gotówkę, by dzięki korzystnym inwestycjom co miesiąc otrzymywać pewien procent jej wartości. Klienci nie zarobili i stracili kapitał.
Robiąc to, w świetle prawa uznasz swój dług Uznanie długu nie może zostać cofnięte lub odwołane, m. in. w wypadku uświadomienia sobie przez dłużnika znaczenia i konsekwencji swojego wcześniejszego działania.
Poczta oskarża konkurencję. Sprawa w sądzie Podczas pierwszej rozprawy nie brakowało oskarżeń obu stron m.in. o niedostarczenie przesyłek sądowych.
bEUDaQOa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)