Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja budżetu 2013. Oszczędności w resortach mniejsze niż chciał premier

0
Podziel się:

Najwięcej straci resort obrony - z nieoficjalnych informacji wynika, że jego tegoroczny budżet zostanie zmniejszony o ponad 3,3 mld zł.

Nowelizacja budżetu 2013. Oszczędności w resortach mniejsze niż chciał premier
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bFdTIDph

W związku z planowaną nowelizacją budżetu na 2013 r. i poleceniem premiera Donalda Tuska, by ministerstwa zaoszczędziły ponad 8 mld zł, część resortów przedstawiło już plany cięć. Dotąd uzbierały niecałe 4 mld zł.

Premier Donald Tusk poinformował w ubiegłym tygodniu, że deficyt budżetowy w 2013 r. będzie większy o 16 mld zł, a resorty mają obciąć wydatki o 8,5-8,6 mld zł. W sierpniu zostanie przedstawiony projekt nowelizacji budżetu. Według premiera nowelizacja jest konieczna w związku z niższymi dochodami, jakie Polska odnotowała w pierwszym półroczu. W sumie brakuje około 24 mld zł. Ubytek ten będzie można pokryć z oszczędności i przez zwiększenie deficytu.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni poinformował w ubiegłym tygodniu, że tegoroczny budżet jego resortu ma zostać zmniejszony o 55 mln zł. Zapowiedział, że oszczędności będzie szukał _ we wszystkich możliwych dziedzinach _. Poinformował, że w ministerstwie nastąpi przegląd spóźnionych przetargów. Według Boniego część oszczędności można wprowadzić dzięki przetargom, w których udało się osiągnąć niższą niż wstępnie zakładano cenę: w niektórych przypadkach nawet o 30 procent.

bFdTIDpj

Minister dodał, że resort postara się wprowadzić oszczędności związane z przetargami w taki sposób, by nie zaszkodziło to żadnemu z projektów. - _ Co najwyżej realizacja niektórych projektów zostanie nieco przesunięta w czasie _ - poinformował, wyjaśniając, że chodzi o przesunięcie między budżetem tegorocznym a przyszłorocznym.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski nie wyklucza zamknięcia 1-2 konsulatów. Według niego z dokumentów resortu finansów wynika, że MSZ musi obciąć tegoroczne wydatki o 112 mln zł, co stanowi około 6,5 proc. z budżetu w wysokości 1,7 mld zł.

Sikorski nie chciał zdradzić, które konsulaty mogą być zamknięte. Wyjaśnił, że rozważane są różne opcje, np. zastąpienie stałego konsulatu dyżurami konsularnymi w trakcie sezonu turystycznego albo umieszczenie konsula zawodowego w miejscu urzędowania konsulatu honorowego, tak aby oszczędzić na infrastrukturze.

Budżet Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ma być zmniejszony o 150 mln zł. - _ Na temat wysokości tej kwoty na pewno trwać będą jeszcze dyskusje _ - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Marcin Jabłoński. Podkreślił, że oszczędności w budżecie, który przekracza 18 mld zł, nie wypłyną negatywnie na zapewnienie bezpieczeństwa, a realizowany program standaryzacji oraz modernizacji komend i komisariatów nie zostanie ograniczony.

bFdTIDpp

Zdaniem wiceministra oszczędności mogą wynikać np. z faktu, że mniej byłych funkcjonariuszy pobiera emerytury mundurowe. - _ To są na przykład kwoty przy wypłatach emerytur i to oczywiście nie przez ich ograniczanie czy zmniejszanie. Chodzi o zjawiska naturalne. Mniej osób korzysta z tych świadczeń _ - powiedział Jabłoński.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje oszczędności w wysokości 100 mln zł. Szef tego resortu Bogdan Zdrojewski poinformował, że cięć w tej wysokości oczekuje premier, a ministerstwo jest w stanie temu sprostać. Wyjaśnił, że w ubiegłym roku, z rozmaitych powodów, nie wykorzystano właśnie około 100 mln zł. Przesunięcia środków mają dotyczyć przede wszystkim Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Jak zastrzegł minister, placówki te wzięto pod uwagę wyłącznie ze względu na _ obiektywne _ przeszkody, które - bez względu na konieczność nowelizacji budżetu - powodowały opóźnienia w realizacji tych projektów.

Podobną kwotę ma zaoszczędzić resort pracy. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że będą to środki z niewykorzystanych rezerw i oszczędności w funkcjonowaniu ministerstwa. Zapewnił, że oszczędności będą _ bardziej techniczne _. Minister zapewnił, że nie będzie cięć związanych z emeryturami, rentami, świadczeniami dla osób bezrobotnych, pomocą społeczną.

Najwięcej ma zaoszczędzić resort obrony. Z nieoficjalnych informacji, które uzyskała PAP od źródła w MON, wynika, że tegoroczny budżet ministerstwa zostanie zmniejszony o ponad 3,3 mld zł (budżet MON na 2013 r. to niecałe 31,2 mld zł). Cięcia mają dotyczyć bieżących wydatków materiałowych i inwestycyjnych budowlanych, a nie płac, emerytur czy wydatków na sprzęt i uzbrojenie. Nie ucierpi też modernizacja techniczna, gdzie i tak kluczowe wydatki mają rozpocząć się od 2014 r.

bFdTIDpq

Szef MON Tomasz Siemoniak napisał na Twitterze, że oszczędności budżetowe resortu nie dotkną także kontyngentów wojskowych w Afganistanie i Kosowie. - _ Tam żołnierzom nie może niczego brakować _ - zapewnił. Podkreślił, że MON będzie preferować prorozwojowe zamówienia w polskim przemyśle obronnym.

Czytaj więcej w Money.pl
W budżecie brakuje miliardów. Z winy rządu? Zdaniem posła PO, nie warto się łudzić, że istnieją bajkowe rozwiązania, które zupełnie odetną Polskę od kryzysu.
"Nowelizacja budżetu nie jest katastrofą". Jacek Rostowski składa obietnicę Rząd przedstawi wkrótce swój projekt na 2013 rok.
Alarm opozycji. Rząd "doprowadził kraj do bankructwa" Lewy księgowy, hochsztapler i czarnoksiężnik - tak posłowie mówią o ministrze Rostowskim.
bFdTIDpK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)