Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja budżetu na 2013 r. "Ta zmiana była konieczna"

0
Podziel się:

Zmiany są konieczne, gdyż w państwowej kasie zabraknie około 24 mld zł.

Nowelizacja budżetu na 2013 r. "Ta zmiana była konieczna"
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bEUNIGeZ

Rada ministrów przyjęła dziś projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2013 roku. Zmiana ustawy okazała się konieczna, bo w państwowej kasie zabraknie prawie 24 mld zł. Druga połowa roku ma być lepsza, ale nie chcę wieszczyć końca kryzysu - twierdzi premier Donald Tusk.

Żeby załatać dziurę budżetową, rząd zdecydował się dzisiaj zwiększyć deficyt o około 16 mld złotych i wprowadzić cięcia w ministerstwach na poziomie prawie 7,6 mld złotych. Donald Tusk przekonuje, że cięcia, jakie zaproponowane zostały ministrom, zostały w resortach przyjęte bez żadnych emocji.

Dodał też, że nowelizacja ustawy budżetowej została zaplanowana w taki sposób, żeby jej skutków nie odczuli zwykli obywatele. Zaznaczył także, że według prognoz w drugiej połowie roku polska gospodarka ma powoli nabierać rozpędu.

bEUNIGfb

- _ Powolne, ale systematyczne odbijanie gospodarki mniej więcej od połowy roku staje się faktem. Oczywiście nie będziemy, jak niektórzy przywódcy europejscy, tryumfalnie ogłaszać końca kryzysu, ponieważ na podstawie danych z dwóch miesięcy mogłoby to być obarczone grzechem naiwności. Będziemy dalej pracowali na rzecz przyspieszenia polskiej gospodarki, ale dla bezpieczeństwa finansów publicznych ta nowela była konieczna _ - stwierdził premier.

Plany zmiany budżetu państwa z powodu mniejszych niż zakładano dochodów, które odnotowano w pierwszym półroczu 2013 r. rząd przedstawił w połowie lipca.

Drogę do zwiększenia deficytu otworzyła rządowi nowelizacja ustawy o finansach publicznych, która przewiduje zawieszenie do końca roku sankcji nakładanych na finanse publiczne po przekroczeniu tzw. pierwszego progu ostrożnościowego, gdy relacja długu publicznego do PKB przekracza 50 proc.

Dotychczas w takiej sytuacji rząd nie mógł uchwalać projektu budżetu na kolejny rok, w którym relacja deficytu budżetu państwa do dochodów budżetu byłaby wyższa, niż w roku poprzednim.

bEUNIGfh

Rząd zamierza podnieść za pomocą nowelizacji budżetu tegoroczny deficyt z 35,6 mld zł do ponad 51 mld, ale na koniec 2012 r. relacja długu do PKB wynosiła 52,7 proc. i dlatego, bez zmiany ustawy, zwiększenie deficytu do takiego poziomu nie było by możliwe.

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych podpisana została wczoraj przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, została już ogłoszona w Dzienniku Ustaw.

W ustawie budżetowej na 2013 r. dochody oszacowano na 299 mld 385,3 mln zł, a maksymalne wydatki miały sięgnąć 334 mld 950,8 mln zł. Budżet skonstruowano przy założeniu wzrostu PKB o 2,2 proc. i inflacji średniorocznej 2,7 proc. Obecnie resort finansów oczekuje, że tempo wzrostu gospodarczego wyniesie 1,5 proc., a inflacja średnioroczna 1,6 proc.

Ponadto podczas posiedzenia rząd zajmie się projektem zmian ustawy okołobudżetowej. Z opublikowanego na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji projektu noweli wynika, że w 2013 r. nie będzie miała zastosowania zasada, zgodnie z którą na obronność ma być przeznaczane 1,95 proc. PKB. W tym roku na finansowanie potrzeb obronnych Polski przeznaczona zostanie z budżetu państwa kwota w wysokości 28 mld 252 mln 277 tys. Tym samym budżet MON będzie niższy o ok. 3 mld zł od planowanego na 2013 r. w wysokości ok. 31,2 mld zł.

bEUNIGfi

Projekt przewiduje ponadto zawieszenie przepisu, zgodnie z którym wydatki budżetu państwa planowane na dotację na finansowanie zadań projakościowych są waloryzowane corocznie, o co najmniej średnioroczny wskaźnik inflacji ustalony w ustawie budżetowej na dany rok. Według MF pozwoli to na elastyczne planowanie takich wydatków.

W projekcie nowelizacji ustawy okołobudżetowej planowana jest także zmiana dotycząca finansowania projektów inwestycyjnych w zakresie infrastruktury kolejowej. Według MF nie spowoduje to jednak zmniejszenia całkowitych nakładów na inwestycje infrastrukturalne w transporcie kolejowym, ani ograniczenia zakresu zaplanowanych robót, ponieważ środki budżetowe zostaną przejściowo zastąpione pieniędzmi spółki PKP PLK.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd zabierze wojsku 3 miliardy złotych Do końca roku zostanie zawieszony wskaźnik 1,95 procent PKB, na którego podstawie są przekazywane środki na modernizację wojska.
Oszczędności w resortach mniejsze niż chciał Tusk Najwięcej straci resort obrony - z nieoficjalnych informacji wynika, że jego tegoroczny budżet zostanie zmniejszony o ponad 3,3 mld zł.
Kołodko chwali rząd. "Wycofuje się z błędów" Były wicepremier i minister finansów uważa, że potrzebne jest rozsądne ograniczenie wydatków.
bEUNIGfC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)