Notowania

budżet 2013
13.09.2013 10:00

Nowelizacja budżetu na 2013 rok już przyjęta

- Szesnaście miliardów złotych zwiększenia deficytu, to impuls popytowy dla gospodarki - przekonuje minister finansów Jacek Rostowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Maj/REPORTER)

Polska gospodarka potrzebowała tej nowelizacji - przekonywał minister finansów Jacek Rostowski po sejmowym głosowaniu. Posłowie znowelizowali tegoroczny budżet. Głosowanie zbojkotowali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

Aktualizacja: 13:19

Minister finansów Jacek Rostowski podkreślił, że nowelizacja budżetu pomoże Polsce przejść spokojnie przez okres spowolnienia gospodarczego. _ - Szesnaście miliardów złotych zwiększenia deficytu, to impuls popytowy dla gospodarki, co do której mamy nadzieję, że już niedługo zacznie wychodzić z tego spowolnienia, a cięcia po stronie wydatków to zapewnienie długoterminowej stabilności - _ zapewniał Jacek Rostowski.

Cięcia w resortach na sumę około 7 miliardów 700 milionów złotych pozwolą naszemu krajowi zachować wiarygodność za granicą - mówił. _ - Dalszy krok w kierunku tej konsolidacji finansów publicznych, który zapewnia, że Polska jest właśnie taka wiarygodna na rynkach finansowych - _ uważa szef resortu finansów.

Za nowelizacją tegorocznego budżetu głosowało 235 posłów, przeciwko 73, a 3 wstrzymało się od głosu. Przed głosowaniem poseł Solidarnej Polski Andrzej Romanek zarzucił Prawu i Sprawiedliwości, że bojkotując dzisiejsze posiedzenie wspiera obecny rząd.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział wcześniej, że jego partia zamierza dziś okazać solidarność z protestującymi przedstawicielami świata pracy. Zasugerował, że obecność w Sejmie nie ma sensu, gdyż koalicja PO-PSL wspierana, jak to ujął, przez _ tych, którzy nazywają się opozycją, a w rzeczywistości opozycją nie są _, może w Sejmie przepchnąć wszystko, w tym nowelizację budżetu.

Nowelizacja powiększa tegoroczny deficyt o około 16 miliardów złotych. Wprowadza też cięcia w resortach, które mają dać 7 miliardów 700 milionów złotych. Powodem nowelizacji są niższe niż zakładano wpływy podatkowe w okresie od stycznia do lipca. Nowelizacja stanowi, że dochody budżetu państwa wyniosą 275 miliardów złotych, wydatki 327 miliardów, a deficyt 51 i pół miliarda złotych.

Sejmowa komisja finansów publicznych negatywnie zaopiniowała zgłoszoną przez PSL poprawkę, która miała zwiększyć o 220 mln zł kwotę możliwej pożyczki z budżetu dla samorządów. Takiej sumy potrzebuje województwo mazowieckie, by wywiązać się z obowiązku wpłaty tzw. janosikowego.

Komisja odrzuciła także szereg poprawek, przygotowanych przez PiS (współautorem jednej był PSL), zwiększających środki, którymi dysponują poszczególni wojewodowie w zakresie rolnictwa. Chodziło m.in. o melioracje, zapobieganie chorobom zakaźnym zwierząt czy doradztwo rolnicze.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/47/240687.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/sejm;pracuje;sprawnie;bez;pis-u,38,0,1381414.html) *Sejm pracuje sprawnie bez PiS-u * Ewa Kopacz mówi, kto rozgrzeszy posłów, którzy uchylają się od obowiązków. Wcześniej posłowie przyjęli również nowelizację ustawy okołobudżetowej. Zawiesili tym samym zasadę, zgodnie z którą na obronność przeznacza się co roku nie mniej, niż 1,95 proc. PKB. Nowelizacja zawiesza też waloryzację środków na dofinansowanie zadań projakościowych i zmienia sposób finansowania infrastruktury kolejowej.

W głosowaniu nad ustawą okołobudżetową wzięło udział 305 posłów; za uchwaleniem nowelizacji głosowało 232, przeciw było 70, a trzech wstrzymało się od głosu. Zgodnie z zapowiedziami w głosowaniu nie wzięli udziału posłowie PiS, by w ten sposób pokazać solidarność z protestującymi związkowcami.

Przed głosowaniem poseł Andrzej Romanek z Solidarnej Polski bezskutecznie domagał się ogłoszenia przerwy w obradach w celu wyjaśnienia, dlaczego posłowie PiS nie biorą udział w głosowaniu. Prosił też o wezwanie ich na salę obrad. _ - Tu, na tej sali, toczy się polityczny spór o przyszłość Polski. Walka o zatamowanie destrukcyjnej dla naszego kraju polityki rządu Donalda Tuska _ - mówił poseł.

Jego zdaniem brak posłów PiS na sali oznacza triumf premiera. _ W tym kluczowym momencie prezes PiS wyprowadził swoje polityczne hufce poza gmach Sejmu. Panie prezesie (...) larum grają, ojczyzna w potrzebie, a pana tutaj nie ma! _ - apelował Romanek. _ - Sejm bez PiS-u - bezcenne _ - oświadczył w reakcji na słowa Romanka Sławomir Kopyciński z Ruchu Palikota. _ - Sejm bez Kaczyńskiego, bez Macierewicza - panie pośle Romanek, dla takich chwil warto żyć. (...) Nam tu PiS-u naprawdę nie brakuje _ - mówił.

Leszek Aleksandrzak z SLD wnioskował o przymusowe doprowadzenie posłów PiS na salę. Sejm przegłosował dwie poprawki zgłoszone przez PO. Pierwsza dotyczy rezerwy celowej związanej ze zwrotem gminom utraconych dochodów w związku ze zwolnieniem z podatku od nieruchomości w parkach narodowych i rezerwatach przyrody oraz w związku ze zwolnieniem m.in. z podatku rolnego, od nieruchomości, leśnego przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego. Poprawka ta przewiduje, że podziału rezerwy celowej dokonuje minister finansów nie później niż do 25 listopada 2013 r.

Druga przyjęta poprawka dotyczy rezerwy celowej na _ Zwiększenie dostępności wychowania przedszkolnego _. Przewiduje, że wojewodowie mogą występować do ministra finansów o podział tej rezerwy nie później niż do 25 listopada 2013 r. Natomiast minister oświaty i wojewodowie będą mogli występować o podział tej rezerwy do 15 listopada 2013 r.

Sejm nie przyjął natomiast wniosku SP o odrzucenie nowelizacji w całości. Ustawa okołobudżetowa jest związana z rewizją tegorocznego budżetu, w którym deficyt ma być zwiększony mniej więcej o 16 mld zł, a cięcia w resortach mają wynieść niemal 7,7 mld zł.

Zgodnie z nowelą w br. na finansowanie potrzeb obronnych Polski zostanie przeznaczonych z budżetu 28 mld 252 mln 277 tys. zł. Oznacza to, że w tym roku zawieszony zostanie przepis, zgodnie z którym na obronność przeznacza się nie mniej niż 1,95 proc. PKB.

Ustawa zawiesza w 2013 r. waloryzację środków na dofinansowanie zadań projakościowych. _ W związku z koniecznością redukcji wydatków budżetu państwa, środki planowane na zadania projakościowe skierowane zostaną na realizację najpilniejszych potrzeb w tym zakresie _ - napisano w uzasadnieniu.

Nowela odnosi się też do finansowania infrastruktury kolejowej. _ - Zmiana związana jest głównie z planowaną w 2013 r. zmianą w strukturze źródeł finansowania projektów inwestycyjnych realizowanych przez PKP PLK SA w zakresie infrastruktury kolejowej _ - podkreślono w uzasadnieniu ustawy.

Zaznaczono, że zmiana ta nie spowoduje zmniejszenia całkowitych nakładów na inwestycje kolejowe, gdyż środki z budżetu na ten rok mają być zastąpione środkami PKP PLK. Ustawa przewiduje ponadto, że pieniądze z Krajowego Funduszu Drogowego będzie można przeznaczać nie tylko na remonty dróg, ale też na ich przebudowę.

Czytaj więcej w Money.pl
Budżet 2014. Ministerstwo mówi o założeniach - _ Resort finansów nie będzie korygował prognoz wzrostu PKB i śródrocznej inflacji _ - zapowiedział wiceminister Wojciech Kowalczyk.
Co z czterema ważnymi dla budżetu ustawami? Rząd musi znowelizować tegoroczny budżet, wprowadzić zmiany w OFE, w VAT i uchwalić budżet na 2014 rok. Czy wystarczy mu głosów?
Posłowie będą głosować w sprawie budżetu Posłowie mają zająć się na nim m.in. projektem nowelizacji tegorocznego budżetu oraz sprawozdaniem komisji o projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącym sześciolatków.
Tagi: budżet 2013, nowelizacja budżetu, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz