Notowania

nowelizacja budżetu
17.07.2013 19:26

Nowelizacja budżetu. Rząd nie jest winny?

Zdaniem posła PO, nie warto się łudzić, że istnieją bajkowe rozwiązania, które zupełnie odetną Polskę od kryzysu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Na zdj. Rafał Grupiński

Szef klubu PO Rafał Grupiński uważa, że spowolnienie gospodarcze w Polsce wynika głównie z przyczyn zewnętrznych.

Wczoraj rząd zapowiedział nowelizację budżetu - zwiększenie deficytu o około 16 miliardów złotych i cięcia wydatków o 8 i pół miliarda. Na dwa lata zostanie też zawieszony pierwszy, 50-procentowy próg oszczędnościowy, co wymaga zmiany w ustawie o finansach publicznych.

Rafał Grupiński nie zgodził się z zarzutem, że sytuacja finansów publicznych wynika z tego, że rząd nie przeprowadzał reform. _ - Brak reform być może w całym systemie Unii Europejskiej, generalnie złożył się na dzisiejsze spowolnienie i kłopoty naszego budżetu _- mówi Grupiński.

Adam Szejnfeld dodał, że Polska ma nadal dodatni wzrost gospodarczy i niższy niż inne kraje dług publiczny wobec PKB. Zdaniem posła PO, nie warto się łudzić, że istnieją bajkowe rozwiązania, które zupełnie odetną Polskę od kryzysu.

- _ Gdybyśmy nie dokonywali reform finansów publicznych do tej pory, gdybyśmy nie przeprowadzali reformy systemu ubezpieczeń społecznych łącznie z OFE, gdybyśmy do tej pory nie przeprowadzali deregulacji i odbiurokratyzowania państwa, to dzisiaj moglibyśmy być w takiej sytuacji jak Grecja, Portugalia, Włochy czy Hiszpania - _ twierdzi Adam Szejnfeld.

Poseł Rafał Grupiński uważa, że przez wiele lat minister Rostowski trafnie przewidywał zmiany i był dobrze oceniany w Europie. Adam Szejnfeld dodał, że kryzys trwa już 6 lat i ma swoją dynamikę, która powoduje znaczną trudność prognozowania.

- _ Dokonują to najbardziej szacowne instytucje, Komisja Europejska czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy, także instytucje ratingowe. Nie ma więc niemalże takiego kraju, w którym to ministrowie finansów czy tez całe rządy miałyby taka podstawę pewnego prognozowania, ze nie należałoby dokonywać korekt w ciągu roku budżetowego _ - tłumaczy Adam Szejnfeld.

Opozycja zarzuciła rządowi niekompetencję i doprowadzenie kraju do bankructwa. Solidarna Polska zapowiedziała konsultacje w sprawie złożenia wniosku o odwołanie Jacka Rostowskiego z funkcji ministra finansów.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostra krytyka Rostowskiego. Słuszna? Szef Stowarzyszenia Republikanie, poseł Przemysław Wipler, chce odwołania ministra finansów w związku z zapowiadanym wzrostem deficytu i cięciami budżetowymi.
Portugalia w potężnych tarapatach Prezydent odrzucił dziś plan zmian w rządzie, który miał zażegnać kryzys w koalicji socjaldemokratów. Ale to nie wszystko.
"To powoduje betonowanie sceny politycznej" Postulat ograniczenia finansowania partii z budżetu państwa wzbudza kontrowersje.
Tagi: nowelizacja budżetu, budżet, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz