Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja ustawy o zamówieniach puczlicznych. Eksperci: krok w dobrym kierunku

0
Podziel się:

Dziś wchodzi w życie nowelizacja Prawa zamówień publicznych, która stanowi, że przy zamówieniach o wartości do 30 tys. euro nie trzeba będzie organizować przetargów. Dotychczas próg ten wynosił 14 tys. euro.

Nowelizacja ustawy o zamówieniach puczlicznych. Eksperci: krok w dobrym kierunku
(Prebranac/Dreamstime.com)

To krok w dobrym kierunku, ale jeszcze nie przełom jeśli chodzi o prawo zamówień publicznych - tak eksperci BCC i Lewiatana komentują wchodzącą w życie nowelę, która stanowi, że przetargi trzeba będzie organizować przy zamówieniach powyżej 30 tys. euro.

Dziś wchodzi w życie nowelizacja Prawa zamówień publicznych, która stanowi, że przy zamówieniach o wartości do 30 tys. euro nie trzeba będzie organizować przetargów. Dotychczas próg ten wynosił 14 tys. euro.

_ Nowelizacja Prawa zamówień publicznych to krok w dobrym kierunku, postulowaliśmy takie rozwiązanie. Ogólnie należy ocenić nowe przepisy jako ułatwiające życie _ - powiedział ekspert BCC ds. infrastruktury, prawa budowlanego i zamówień publicznych Łukasz Bernatowicz.

Jak jednak dodał, _ warto podkreślić, że chodzi o mniejsze zamówienia _. _ Mówimy bowiem o kwotach dotychczas poniżej 14 tys. euro, a po wejściu ustawy w życie 30 tys. euro. Za takie pieniądze nie zbudujemy ani szkoły, ani oczyszczalni ścieków, ani drogi _ - wskazał Bernatowicz.

Zatem - kontynuował - rygor zamówień publicznych w przypadkach takich mniejszych przedsięwzięć odbijał się raczej negatywnie, ponieważ powodował długotrwałą procedurę - tryb odwoławczy, po którym dopiero można było wyłonić wykonawcę i przystąpić do pracy.

Natomiast po wejściu w życie nowych przepisów - mówił Bernatowicz - w wielu obszarach wykonanie zamówienia zostanie przyspieszone, gdyż będzie można wybrać wykonawcę poza trybem przetargowym. _ Wszystkim - i nam popierającym to rozwiązanie, i ustawodawcy - chodziło właśnie o to, żeby przyspieszyć tryb wyłaniania dostawcy, w przypadkach takich jak przysłowiowe zamawianie długopisów do urzędu _ - tłumaczył.

Jak przyznał ekspert BCC, problem polega jednak na tym, jak zamawiający będą wykorzystywać te przepisy. _ Jeżeli będą one stosowane prawidłowo, zgodnie z duchem tej nowelizacji, to efekty będą pozytywne. Natomiast istnieje ryzyko, że - w sytuacji gdy nie będzie konieczności przeprowadzania przetargów - w przypadku mniejszych miejscowości do realizacji zamówień zapraszane będą lokalne firmy - po znajomości i z naruszeniem zasad swobodnej konkurencji _ - przestrzegł.

Choć - jak mówił - w takich przypadkach powinny działać mechanizmy kontrolne. Wymienił w tym kontekście, poza opinią publiczną, także ustawę o dyscyplinie finansów publicznych, ustawę o finansach publicznych, lokalne izby obrachunkowe, które kontrolują wydatki wszystkich jednostek samorządowych czy NIK.

_ Per saldo oceniałbym więc te zmiany pozytywnie, bo dają możliwość szybszych działań. Natomiast wiadomo, że gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą. Zdarzą się więc pewnie przypadki nieprawidłowego stosowania tej nowelizacji _ - konkludował Bernatowicz.

Jak dodał, słychać też głosy, że wskutek nowych przepisów o 30 proc. zmniejszy się obciążenie pracą zespołów, które w urzędach zajmują się zamówieniami publicznymi, co z kolei może spowodować, że prawdopodobnie część tych ludzi zostanie zwolniona. _ Pytanie jednak, czy powinniśmy obawiać się o losy urzędników, czy raczej powinniśmy dbać o to, by sprawniej dokonywano zamówień publicznych? _ - dodał.

Podobnie nowe przepisy ocenił ekspert w zakresie zamówień publicznych Konfederacji Lewiatan Marek Kowalski.

_ To jest w dużej mierze słuszna nowelizacja; zwłaszcza na poziomie samorządów pozwoli zmniejszyć biurokrację i uprościć procedury. Myślę, że to będzie dotyczyło głównie mniejszych środowisk, gdzie kontrola jest dość skuteczna, ludzie się znają i na ogół wiedzą, kto dostaje jakie zlecenie _ - powiedział Kowalski.

Jak podkreślił, dotychczasowy próg w wysokości 14 tys. euro był za niski i nawet przy bardzo drobnych zamówieniach komplikował sytuację, zmuszał do wdrażania niepotrzebnych procedur. _ Samo przygotowanie przetargu oznaczało uruchomienie potężnej machiny biurokratycznej _ - zaznaczył. Jego zdaniem to zmiana idąca w słusznym kierunku, choć nie przełomowa, jeśli chodzi o prawo zamówień publicznych.

Czytaj więcej w Money.pl
PO domaga się pilnych prac nad tym projektem Posłowie PO zaapelowali do szefa podkomisji Bartosza Kownackiego (PiS) o wznowienie prac nad projektami zmian w ustawie o ogrodach działkowych, tak aby nowe przepisy zostały uchwalone przed końcem roku.
Recepta Audi na nowe przepisy w serii Le Mans W tym roku seria WEC (World Endurance Championship) oraz sam 24-godzinny wyścig Le Mans zapowiada...
Po naciskach rodziców będą zmiany w ustawie Minister mówił o dwóch ustawach w parlamencie, dotyczących podniesienia świadczeń dla dzieci niepełnosprawnych oraz wypłaty zaległych świadczeń dla opiekujących się dorosłymi niepełnosprawnymi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)