Notowania

portugalia
04.10.2013 19:57

Nowy podatek dla firm energetycznych

Z jej tytułu należy spodziewać się w 2014 r. wpływów do budżetu na poziomie 100 mln euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(cnythzl/iStockphoto)

Portugalski rząd planuje wprowadzić podatek dla firm produkujących energię. Jak poinformował portugalski minister energii i środowiska Jorge Moreira da Silva, podatek dla spółek energetycznych miałby obowiązywać od przyszłego roku.

Choć przedstawiciel rządu odmówił podania wysokości stawki nowej taksy, to ujawnił, że z jej tytułu należy spodziewać się w 2014 r. wpływów do budżetu na poziomie 100 mln euro.

_ - Nie potrafię w tej chwili powiedzieć, czy to dodatkowe obciążenie dla przedsiębiorstw wytwarzających energię będzie tymczasowe, czy też będzie obowiązywać również po 2014 r. _ - powiedział Moreira da Silva podczas piątkowej konferencji prasowej w Lizbonie.

W opinii ministra rząd podjął słuszną decyzję o wprowadzeniu nowego podatku dla producentów energii. _ Wynika ona z pilnej potrzeby uregulowania trudnej sytuacji budżetowej kraju. Wcześniej podobne wyrzeczenia ponieśli już pracownicy, emeryci oraz renciści _ - stwierdził Moreira da Silva.

Zapewnił, że nowy podatek dla firm wytwarzających energię nie będzie miał wpływu na finalną cenę prądu, a państwo stworzy mechanizmy chroniące przed wzrostem cen energii w 2014 r.

Opinię ministra podważył Eduardo Catroga, dyrektor zarządzający EDP, największej portugalskiej grupy energetycznej. _ Podniesienie kosztów produkcji energii elektrycznej prawdopodobnie uderzy w ostatecznego klienta, który będzie musiał płacić większe rachunki _ - przestrzegł.

W piątek rząd Pedra Passosa Coelho ujawnił również, iż w 2014 r. państwo zredukuje swoje koszty związane z działalnością sektora energetycznego w Portugalii o 1,4 mld euro. Poinformował też, iż oszczędności nie będą dotyczyły odnawialnych źródeł energii.

_ - Zanotowały one już w tym roku znaczną redukcję środków, szacowaną na 150 mln euro _ - dodał Moreira da Silva.

Czytaj więcej w Money.pl
Konsumencie sprawdź swoją umowę Wyniki kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie są optymistyczne. Większość umów na dostawy gazu jest źle skonstruowana. Podczas kontroli druków umów, UOKiK wykrył wiele nieścisłości i zapisów nie do końca zgodnych z obowiązującym prawem. Prawo do rozwiązania umowy czy wstrzymania dostaw gazu z innych przyczyn niż wynikające z przepisów to jedne z najczęstszych znalezionych ...
Nauczyciele i studenci wyszli na ulice Pod siedzibą resortu zgromadziło się wieczorem kilkaset osób popierających protest.
Banki ograniczają kredyty dla budowlanki - _ Tak niski poziom przydzielonych kredytów dla portugalskiej branży budowlanej notowany był po raz ostatni w pierwszym półroczu 2004 r. _ - powiedział przewodniczący Portugalskiej Federacji Sektora Budowlanego i Robót Publicznych.
Instalator PV. Zawód z przyszłością! Polskie Centrum Solarne organizuje kurs instalatora/montera paneli PV. Oferta skierowana jest do osób zainteresowanych zdobyciem nowych kwalifikacji z zakresu montażu instalacji fotowoltaicznych. Dzięki kursowi można zdobyć nowe kwalifikacje dające lepsze szanse na rynku pracy. Program szkolenia: MODUŁ I: 45 godzin szkoleniowych + egzamin państwowy; Moduł obejmuje: 1. Blok szkoleniowy przygotowujący do zdania egzaminu państwowego na ...
Tagi: portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz