Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowy prezydent Chin ujawnia strategię

0
Podziel się

Xi Jinping zapewnił amerykańskiego ministra finansów Jacka Lew, że przywiązuje wielką wagę do stosunków Pekinu z Waszyngtonem.

Nowy prezydent Chin ujawnia strategię
(PAP/EPA)
bDzKYHtx

Nowy prezydent Chin Xi Jinping zapewnił amerykańskiego ministra finansów Jacka Lew, że przywiązuje wielką wagę do stosunków Pekinu z Waszyngtonem. W ostatnim czasie położyły się na nich cieniem wzajemne oskarżenia o cyberataki.

_ - W stosunkach Chiny-USA jest bardzo wiele wspólnych interesów, ale oczywiście, co nieuniknione, są różnice _ - oświadczył Xi, który przyjął w Pekinie amerykańskiego ministra. _ Przywiązuję wielką wagę do stosunków Chin z USA. Jesteśmy gotowi do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi na rzecz dalszego rozwoju partnerstwa _ - dodał.

Było to pierwsze na tak wysokim szczeblu spotkanie przedstawicieli obu krajów od krótkiej wizyty w Pekinie we wrześniu 2012 roku ówczesnego ministra obrony USA Leona Panetty.

bDzKYHtz

To także pierwsze spotkanie Xi, formalnie zatwierdzonego w ubiegłym tygodniu na stanowisko prezydenta Chin, z wysokim rangą przedstawicielem innego kraju, a również pierwsza zagraniczna podróż Jacka Lew po zatwierdzeniu na stanowisku ministra finansów.

Lew powiedział, że Waszyngton chce współpracować z Pekinem, aby zmniejszyć bariery handlowe i inwestycyjne, a także by _ chronić pracę naszych innowatorów _. Była to aluzja do kopiowania i podrabiania przez Chiny na szeroką skalę zagranicznych towarów - komentuje agencja AP.

Amerykański minister dodał, że Waszyngton z zadowoleniem przyjmuje wzrost gospodarczy w Chinach zapewniający rynek zbytu dla zagranicznych towarów. Zaapelował do Pekinu o wsparcie popytu wewnętrznego.

W ubiegłym tygodniu w rozmowie telefonicznej z Xi prezydent USA Barack Obama podkreślił konieczność współpracy, aby udaremnić wysiłki nuklearne Korei Północnej - informował Biały Dom.

bDzKYHtF

W rozmowie z amerykańską telewizją ABC Obama zapowiadał też stanowcze rozmowy z chińskimi władzami na temat cyberataków na amerykańskie przedsiębiorstwa, z których - jak ocenił - _ część jest wspierana przez państwo _ chińskie.

Czytaj więcej w Money.pl
Jeszcze więcej rakiet? Chiny zaniepokojone Władze Chin uważają, że amerykańskie plany wzmocnienia obrony przeciwrakietowej, w odpowiedzi na prowokacje Korei Płn., zwiększą tylko antagonizmy.
Kogo Barack Obama wysyła do Chin? Obama poruszył w rozmowie z prezydentem Chin temat cyberatatów i bezpieczeństwa w sieci.
Chiny będą rozmawiać z USA. O cyberwojnie W zeszłym roku strony internetowe, a także witryny chińskiej armii, były atakowane średnio 144 tys. razy w miesiącu.
bDzKYHua
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)