Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy prezydent Wenezueli zaprzysiężony. Maduro zastąpił Chaveza

0
Podziel się:

Uroczystość zaprzysiężenia na krótko zakłóciło wtargnięcie na podium, na którym Maduro wygłaszał inauguracyjną mowę, mężczyzny w czerwonej marynarce.

Nowy prezydent Wenezueli zaprzysiężony. Maduro zastąpił Chaveza
(PAP/EPA)

Nicolas Maduro (na zdj. w środku), który wygrał wybory nieznaczną przewagą głosów, został zaprzysiężony przed Zgromadzeniem Narodowym na nowego prezydenta Boliwariańskiej Republiki Wenezueli. Zastąpił na tym stanowisku zmarłego niedawno Hugo Chaveza.

- _ Przysięgam przestrzegać Konstytucji zatwierdzonej przez naród wenezuelski, przysięgam to 19 kwietnia na wieczne trwanie, na Chrystusa Odkupiciela, przez Niego i dla Niego, dla ludu Wenezueli i w imię wiecznej pamięci "comandante supremo" Hugo Chaveza _ - powiedział wybrany na sześcioletnią kadencję Maduro.

Nowy prezydent otrzymał symbole szefa państwo przed portretem Simona Bolivara i Chaveza. Na prośbę przewodniczącego Zgromadzenia Diosdado Cabello w założeniu Maduro prezydenckiej szarfy pomagała córka zmarłego prezydenta, Maria Gabriela Chavez.

Uroczystość na krótko zakłóciło wtargnięcie na podium, na którym Maduro wygłaszał inauguracyjną mowę, mężczyzny w czerwonej marynarce. Zdążył przedstawić się prezydentowi: _ Nicolas, nazywam się Yohendri, pomóż mi proszę _. Intruz usiłował wyrwać prezydentowi mikrofon, ale szybko został wyprowadzony przez ochroniarzy, a Maduro stwierdził, że _ bezpieczeństwo całkowicie zawiodło. Łatwo mogli mnie zastrzelić _. Po czym kontynuował przemówienie w obecności przywódców Brazylii, Iranu i Argentyny.

Państwowa telewizja transmitująca zaprzysiężenie pokazała w tym momencie salę Zgromadzenia, gdzie zasiadały dziesiątki zwolenników Chaveza, aby po chwili wznowić obraz Maduro.

Na uroczystość przybyło do Caracas 17 szefów państw i rządów oraz 60 zagranicznych delegacji. Uroczystość w Zgromadzeniu Narodowym rozpoczęła się wkrótce po godzinie 11 czasu miejscowego.

Mimo iż opozycja zakwestionowała wynik wyborów i zażądała ponownego, szczegółowego przeliczenia głosów, przywódcy UNASUR, Unii Krajów Południowoamerykańskich, zgromadzeni w czwartek wieczorem na nadzwyczajnym szczycie w Limie pogratulowali Nicolasowi Maduro wyboru na prezydenta.

W godzinach rannych ulice Caracas sprawiały wrażenie opustoszałych, jedynie grupki zwolenników _ rewolucji boliwariańskiej _ w charakterystycznych czerwonych koszulach gromadziły się ze sztandarami, aby wziąć udział w uroczystości zaprzysiężenia nowego prezydenta, po której zaplanowano wielką defiladę wojsk lądowych i powietrznych.

Przywódca opozycji i jej kandydat w wyborach Henrique Capriles Radonski wezwał swych zwolenników, aby zignorowali uroczystość zaprzysiężenia Maduro i _ posłuchali sobie raczej w tym czasie muzyki, najlepiej salsy _.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie powtórka wyborów w Wenezueli? Po ogłoszeniu wyników wyborów w poniedziałek w Wenezueli wybuchły gwałtowne protesty opozycji, w których zginęło osiem osób, a 60 zostało rannych.
Napięcia w Wenezueli. Czekają na prezydenta Przywódca opozycji, starając się uspokoić sytuację w obawie przed prowokacjami, wezwał swych zwolenników do zachowania spokoju.
Podważają wyniki. Chcą znów liczyć głosy Lider opozycji Henrique Capriles Radonski nie składa broni.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)