Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy Rok w Chinach. Szykują się skromne obchody

0
Podziel się:

Apele władz poskutkowały i sprzedaż fajerwerków była mniejsza niż w poprzednich latach.

Nowy Rok w Chinach. Szykują się skromne obchody
(PAP/EPA)

7/20

fot: PAP/EPA

Chińczycy świętują Rok Konia, zgodnie z wielowiekowym zwyczajem widowiskowymi pokazami fajerwerków, które według tradycji mają odstraszyć złe duchy i przynieść szczęście. Jednak w tym roku władze nakłaniają obywateli, aby ograniczyli korzystanie z pirotechniki.

Powodem ma być problem smogu, który pokrywa część kraju - szczególnie tereny wokół dużych metropolii takich jak Pekin czy Szanghaj czy obszary przemysłowe.

Państwowe media informują, że apele władz poskutkowały, a sprzedaż fajerwerków była mniejsza niż w poprzednich latach. Ograniczenia dotknęły także oficjalne gale, które co roku były transmitowane przez publiczną telewizję - cześć z nich ma okrojone budżety, a z niektórych nawet zrezygnowano.

Obchody Nowego Roku księżycowego są związane z największą na świecie migracją ludzi. Setki milionów Chińczyków wracają z miejsc pracy do domów, aby spędzić tygodniowe wakacje z rodzinami. Dla wielu są to jedyne wolne dni w roku - przypomina agencja Reutera.

Po rewolucji, która obaliła cesarstwo, Chiny przyjęły kalendarz gregoriański, obowiązujący w instytucjach i urzędach państwowych. Jednak wiele świąt, w tym m.in. Nowy Rok, obchodzi się według dawnego kalendarza księżycowego z cyklem 12 zodiakalnych zwierząt. Obowiązywał on w Państwie Środka od czasów pierwszej dynastii, rządzącej w latach 2205-1766 p.n.e. - dynastii Xia. Komunistyczne władze Chin nie miały odwagi przekreślić tej tradycji, przemianowując jedynie święto Nowego Roku na _ Święto Wiosny _.

Czytaj więcej w Money.pl
Chińscy studenci chcą się uczyć polskiego Lektorat języka polskiego został uruchomiony w Uniwersytecie Północnowschodnim w Shenyang.
To największe wyzwanie przed jakim stoi świat Na samoloty przelatujące w tym rejonie nałożono obowiązek meldowania swej obecności chińskiej kontroli powietrznej.
Powrót do kraju Jeszcze do niedawna Chiny były dla polskich firm doskonałym miejscem do lokowania swojej produkcji. Jednak zaczyna się to zmieniać i polskie firmy wracają do kraju. Okazuje się, że kiedyś tak atrakcyjne, niskie koszty produkcji w Chinach zaczynają sukcesywnie rosnąć. Powodem tego może być podnoszenie się kosztów pracy. Okazuje się bowiem, że posiadanie produkcji w kraju ...
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)