Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprocentowanie
24.12.2012 19:05

Nowy sposób liczenia oprocentowania kredytów. Będzie łatwiej

Od 1 stycznia 2013 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim. Będą ułatwienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MichaelDeLeon/iStockphoto)

*Od 1 stycznia 2013 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim. Dostosowuje ona polskie przepisy dotyczące obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytów konsumenckich do unijnego prawa. *

Ustawa wdraża do polskiego prawa unijną dyrektywę z 14 listopada 2011 roku. Zawiera ona dodatkowe kryteria niezbędne do obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytów na czas nieokreślony lub kredytów spłacanych w całości w powtarzających się okresach.

Jednolity sposób obliczania oprocentowania umożliwi konsumentom porównanie ofert kredytowych z różnych państw członkowskich. Chodzi o to, aby kredytodawcy podawali informację o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania w oparciu o ujednolicony model.

Przykładowo, gdy na podstawie umowy o kredyt nie można ustalić terminu lub kwoty płatności, do której zobowiązany jest konsument, zakłada się, że płatności dokonano zgodnie z terminami i warunkami wymaganymi przez kredytodawcę. Wprowadzono też zapis, zgodnie z którym jeżeli umowa o kredyt daje konsumentowi swobodę dokonywania wypłat, przyjmuje się, że całkowita kwota kredytu została wypłacona od razu i w całości.

Czytaj więcej w Money.pl
Jeszcze można dostać kredyt z dopłatą Koniec funkcjonowania programu, zbiega się z nadpodażą oferowanych mieszkań i spadkiem ich cen.
Trudniej o kredyty. Nie chcą wielkiej rewolucji Zapowiadana liberalizacja rekomendacji T, która zdusiła rynek kredytów gotówkowych, opóźnia się. Kiedy wejdzie w życie?
Rząd oddaje kraj pod władzę eurostrefy? Zdaniem ministra finansów przystąpienie Polski do paktu ma same korzyści dla nas, ponieważ pozwala nam wpływać na dalszą ewolucję paktu.
Tagi: oprocentowanie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz