Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy system finansowania mediów publicznych już w czerwcu

0
Podziel się:

Minister Bogdan Zdrojewski mówi o nowej opłacie audiowizualnej na media publiczne. Są szczegóły.

Nowy system finansowania mediów publicznych już w czerwcu
(kprm.gov.pl)
bECLdSbp

Projekt nowego finansowania mediów publicznych ma być gotowy _ w wersji roboczej _ z końcem czerwca. To, czy przekształci się w ustawę i w jakim tempie, zależy od zgody politycznej, przekonuje Bogdan Zdrojewski. _ - Myślimy o wprowadzeniu opłaty audiowizualnej od gospodarstw domowych na zdecydowanie niższym poziomie niż w tej chwili - * _zapowiada minister_ *. _

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, nadzorujący prace nad projektem, podkreślił, że zależy mu na tym, by opłata nie była wysoka, ale powszechna - _ Myślimy o wprowadzeniu opłaty audiowizualnej od gospodarstw domowych na zdecydowanie niższym poziomie niż w tej chwili jest abonament. Bez konieczności rejestrowania odbiorników radiowych i telewizyjnych. _

_ _Bogdan Zdrojewski zaznaczył, że projekt ma wykluczyć podwójne opodatkowanie oraz chronić osoby w najtrudniejszej sytuacji materialnej, szczególnie gdy gospodarstwo domowe jest prowadzone przez emeryta lub rencistę i jest on jedynym domownikiem.

bECLdSbr

Jest również poszukiwane rozwiązanie pozwalające na nieobciążanie nadmiernymi opłatami takich firm jak hotele. Bardzo ważną kwestią jest też pozostawanie w zgodzie w prawem unijnym regulującym zasady pomocy publicznej.

Media publiczne tonąTelewizja Polska i Polskie Radio borykają się z trudnościami finansowymi związanymi między innymi z niskimi wpływami z abonamentu. Choć przychody abonamentowe TVP w 2012 r. wyniosły 254 mln zł, czyli o 24 proc. więcej niż w rok wcześniej, spółka zamknęła rok stratą w wysokości 218,8 mln zł.

Wpływy z abonamentu są podstawowym źródłem finansowania działalności Polskiego Radia. W ubiegłym roku spółka otrzymała z tego tytułu 156,9 mln zł, jednak środki te wystarczyły na pokrycie 66,3 proc. kosztów realizacji misji publicznej. Wynik finansowy spółki za u.br. jest dodatni - wyniósł blisko 3,5 mln zł.

Polska Agencja Prasowa, która wypełnia misję mediów publicznych i jest głównym dostawcą informacji dla mediów tradycyjnych i elektronicznych, otrzymuje skromną dotację budżetową, stanowiącą 4 proc. jej przychodów. To oznacza, że właściwie musi sama zarobić na swą działalność na rynku informacji w Polsce.

bECLdSbx

Na koniec 2012 r. zaległości Polaków z tytułu abonamentu wyniosły blisko 2 mld 265 mln zł. Dłużej niż miesiąc z opłatami zalegało ponad 2,9 mln osób; ich średnia zaległość to 773,78 zł.

Czytaj więcej w Money.pl
TVP zakłada kaganiec swoim dziennikarzom? TVP od listopada wyprowadzi do firmy zewnętrznej 400 dziennikarzy.
MSZ dało 8 mln zł na telewizę. W jakim celu? Na ten rok resort deklarował, że przekaże antenie jedynie 2 mln zł, ostatecznie zdecydowano, że będzie to 8 mln zł.
Abonament RTV w 2014 roku może zniknąć Tak uważa szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zdaniem Jana Dworaka, finansowanie mediów publicznych w oparciu o abonament może być skuteczne jeszcze przez rok czy dwa lata.
bECLdSbS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)