Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy zakaz na Białorusi ograniczy opozycję

0
Podziel się:

Na Białorusi weszła w życie nowelizacja ordynacji wyborczej zakazująca wzywania do bojkotu wyborów.

Nowy zakaz na Białorusi ograniczy opozycję
(selensergen/iStockphoto)

Przeciwko udziałowi w wyborach agitowały podczas ostatniej kampanii wyborczej do parlamentu niektóre partie opozycyjne.

_ Przesłanką dla tego zakazu jest negatywna praktyka prowadzenia kampanii przedwyborczej przez niektórych kandydatów _ - podkreślała szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jaroszyna w dniu przyjmowania nowelizacji przez Izbę Reprezentantów, czyli niższą izbę białoruskiego parlamentu, w listopadzie. Dodała, że najbardziej zauważalne było to podczas ostatnich wyborów parlamentarnych we wrześniu ubiegłego roku.

O bojkot wyborów do Izby Reprezentantów apelowało wówczas sześć białoruskich partii opozycyjnych i organizacji, w tym Zjednoczona Partia Obywatelska (ZPO), Białoruska Chrześcijańska Demokracja (BChD) i młodzieżowa organizacja Młody Front. Jaroszyna zaznaczyła, że zakaz dotyczy _ wszystkich uczestników kampanii wyborczej _.

Szefowa CKW przyznała, że nowelizacja ordynacji wyborczej nie w pełni odpowiada postulatom Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) OBWE. _ - Nie chcę was mamić piękną różową wizją. Ta nowelizacja to nie to, na co oni liczyli _ - oznajmiła.

Wskazała, że OBWE postulowało przede wszystkim zmianę sposobu wyłaniania Centralnej Komisji Wyborczej, _ czyli przekazanie tej funkcji partiom politycznym _. Obecnie zgodnie z białoruską konstytucją jest to prerogatywa prezydenta. _ - Można to zmienić na referendum _ - dodała.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka zapowiedział w zeszłym tygodniu, że organizacja zbliżających się kampanii politycznych - przed wyborami do władz lokalnych w 2014 r., prezydenckimi w 2015 r. i parlamentarnymi w 2016 r. - zajmie się szefowa CKW Lidzija Jarmoszyna, piastująca to stanowisko od 1996 roku.

Oprócz tego - jak powiedziała Jarmoszyna - _ OBWE nie jest zadowolone z wprowadzenia zakazu bojkotu wyborów _. Podkreśliła jednak, że zakaz ten jest zgodny z _ konwencją o standardach wyborczych we Wspólnocie Niepodległych Państw _. Nowelizacja ordynacji wyborczej została podpisana przez Łukaszenkę 25 listopada.

Wszystkie wybory, jakie odbywały się na Białorusi od 1996 roku, zostały uznane przez OBWE za nieuczciwe. Z tego powodu szefowa i sekretarz Centralnej Komisji Wyborczej, Lidzija Jarmoszyna i Mikałaj Łazawik, zostali objęci sankcjami wizowymi przez UE i USA.

Czytaj więcej w Money.pl
Łukaszenka chce pokazów demokracji Prezydent Białorusi oświadczył, że najbliższe kampanie wyborcze w jego kraju powinny być demonstracją demokracji.
Białoruski opozycjonista na wolności Po 2,5 roku więzienia na wolność wyszedł Źmicier Daszkiewicz, lider opozycyjnej organizacji białoruskiej Młody Front. Został skazany za rzekome pobicie przypadkowych przechodniów.
Czy Białoruś ma szansę na demokrację? - _ Na Białorusi jest wyczuwalna atmosfera niemożności i niewiele środowisk chce coś zrobić, ale jest szansa _ - uważa była ambasador Polski na Białorusi prof. Elżbieta Smułkowa.
Prokurator był podstawiony? Dziwny proces O zmianę środka zapobiegawczego wnioskował ten sam prokurator, który wcześniej domagał się bezwzględnej kary dla Nawalnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)