Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nremcy pomogą Europie wyjść z kryzysu

0
Podziel się:

Formalne wejście w życie traktatu o EMS wymaga dalszej ratyfikacji przez prezydenta - poinformował urząd prezydencki.

Nremcy pomogą Europie wyjść z kryzysu
(Tohma/cc/wikipedia)

Prezydent Niemiec Joachim Gauck podpisał ustawy o przystąpieniu do funduszu ratunkowego EMS i paktu fiskalnego UE. Aby jednak ratyfikacja traktatu o EMS mogła się zakończyć, niemiecki rząd musi spełnić warunki, postawione przez sąd konstytucyjny.

Jak poinformował urząd prezydenta federalnego w Berlinie, drogę do podpisania uchwalonych pod koniec czerwca ustaw o Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym oraz o pakcie fiskalnym UE w sprawie wzmocnienia dyscypliny budżetowej otworzył wyrok Trybunału Konstytucyjnego; Gauck wstrzymał się z podpisem do czasu wydania tego orzeczenia.

Sędziowie w Karlsruhe orzekli, że jest wysoce prawdopodobne, iż oba traktaty nie naruszają niemieckiej konstytucji. Jednocześnie zastrzegli, że Niemcy mogą przystąpić do EMS, jeżeli udzielone zostaną prawnomiędzynarodowe gwarancje, iż niemieckie zobowiązania finansowe w ramach funduszu nie przekroczą 190 mld euro bez zgody parlamentu. Parlament musi być też dokładnie informowany o działaniach EMS, w czym nie może przeszkodzić obowiązek członków gremiów funduszu do zachowania tajemnicy zawodowej.

W ocenie prezydenta dopiero wówczas, gdy niemiecki rząd zatroszczy się o to, by zastrzeżenia trybunału zostały uwzględnione, możliwe będzie zakończenie ratyfikacji traktatu o EMS. - "Formalne wejście w życie traktatu o EMS wymaga dalszej ratyfikacji przez prezydenta" - poinformował urząd prezydencki.

Zdaniem ministra finansów Wolfganga Schaeublego, aby spełnić warunki trybunału rząd Niemiec musi jedynie poinformować pozostałe państwa członkowskie funduszu o swoich zastrzeżeniach. Nie ma potrzeby, by zajmował się tym Bundestag.

Zarówno Europejski Mechanizm Stabilizacyjny o wartości 700 mld euro, jak i przyjęty z inicjatywy Niemiec pakt fiskalny UE należą do kluczowych instrumentów walki z kryzysem zadłużenia w strefie euro.

Czytaj więcej na ten temat w Money.pl
Zaskoczenie. Niemcy chcą pomagać bankrutom Prawie połowa Niemców uważa, że zgoda sądu konstytucyjnego na ratyfikację europejskiego funduszu ratunkowego EMS jest słuszną decyzją.
Trybunał zezwoli na fundusz stabilizacyjny? Reuters przeprowadził ankietę wśród 20 specjalistów prawa konstytucyjnego z różnych ośrodków akademickich.
Pomoc dla strefy euro będzie łatwiejsza? To mogłoby zwiększyć inflację i zmniejszyć presję na państwa, które muszą wprowadzić reformy - twierdzi Philipp Roesler.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)