Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

O co chodzi w sporze z Unią o gaz? O jego ceny

0
Podziel się:

Brukseli nie chodzi o umowę gazową z Rosją. Jej nie podobają się zbyt niskie ceny surowca.

O co chodzi w sporze z Unią o gaz? O jego ceny
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)

Polska obawia się, że ingerencja Unii w naszą umowę z Moskwą może doprowadzić do wzrostu cen gazu.

Nie umowa z Rosją, a sposób ustalania cen gazu i wpuszczenie na nasz rynek zachodniej konkurencji są powodem sporu między polskim rządem, a Komisją Europejską - pisze _ Dziennika Gazeta Prawna _. O tym właśnie w Brukseli rozmawiać będzie polska delegacja składająca się z przedstawicieli resortu skarbu, Urzędu Regulacji Energetyki i spółki Gaz-System.

Gazeta pisze, że Komisja ma do nas pretensje o to, iż ustalając taryfy gazu, PGNiG wypośrodkuje cenę droższego surowca z importu z tańszym krajowym. Taka średnia cena jest niższa od tych, jakie mogą zaproponować inne europejskie firmy, co w praktyce blokuje wejście na nasz rynek koncernom z Niemiec czy Francji. Polska, natomiast, opiera się żądaniom Brukseli w obawie, że zniesienie ustalania taryf na gaz spowodowałoby wzrost cen tego paliwa.

Aby zmusić nas do ustępstw Komisja grozi Warszawie pozwem do Trybunału Sprawiedliwości. Ale polskie władze chcą się powołać na casus włoski, kiedy to Rzym wygrał z Unią spór w podobnej sprawie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/umowa;gazowa;z;rosja;-;zyski;i;zagrozenia,119,0,581751.html) Umowa gazowa z Rosją - zyski i zagrożenia Podpisane wczoraj porozumienie przewiduje przedłużenie kontraktu do 2037.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t86631.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/umowa;gazowa;z;rosja;podpisana,226,0,701410.html) Umowa gazowa z Rosją podpisana Polska i Rosja podpisały kontrakt gazowy, który będzie obowiązywał do 2022 r. Zwiększa on dostawy gazu do Polski o 2 mld metrów sześciennych rocznie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)