Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

O kryzysie u prezydenta

0
Podziel się:

Lech Kaczyński naradzał się z pięcioma byłymi ministrami finansów.

O kryzysie u prezydenta
(PAP/Jacek Turczyk)

*Ponad trzy godziny trwało spotkanie prezydentaLecha Kaczyńskiegoz pięcioma byłymi ministrami finansów poświęcone sytuacji finansów publicznych. *

Z prezydentem spotkali sięZyta Gilowska,Karol Lutkowski,Grzegorz Kołodko,Marek Borowskii Jerzy Osiatyński. Trzygodzinna rozmowa poświęcona była sytuacji finansów publicznych.

Na spotkaniu nie było ministra finansów. Doradca ekonomiczny prezydenta Adam Glapiński, który również uczestniczył w spotkaniu, tłumaczy, że Jacek Rostowski nie był zaproszony.

POSŁUCHAJ ADAMA GLAPIŃSKIEGO:

Glapiński podkreślał, że polska gospodarka wchodzi w recesję.

POSŁUCHAJ ADAMA GLAPIŃSKIEGO:


Zdaniem Adama Glapińskiego Polska może być w recesji również w trzecim, a nawet czwartym kwartale 2009 roku. Z kolei szczyt bezrobocia ma przypaść na rok 2010.

Profesor Grzegorz Kołodko uważa, że wchodzenie polskiej gospodarki w recesję to w dużym stopniu wina błędnej polityki rządu. Wywiad z byłym ministrem finansów w rządach lewicy publikuje dziennik _ Polska _.

Ekonomista uważa, że obniżenie podatku VAT, czego chce prezydent, zmniejszyłoby dochody budżetu, co byłoby, w opinii Kołodki poważnym błędem. Były minister finansów dodaje, że dochody można zmniejszać, ale tylko wtedy, gdy wcześniej potrafi się ograniczyć wydatki.

Grzegorz Kołodko jest przeciwny wykorzystywaniu linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, opowiada się też za uszczelnieniem systemu finansów publicznych państwa, zwłaszcza jeśli miałoby to zwiększyć dochody budżetu bez podnoszenia podatków. Jego zdaniem niedługo może zaistnieć konieczność przywrócenia trzeciego progu podatkowego, jednak - przekonuje - tego niepopularnego rozwiązania nie będzie wprowadzał obecny rząd.

Marek Borowski podkreślił, że kilkugodzinne spotknie było szczerą dyskusją o stanie finansów państwa.

Borowski powiedział, że w trakcie rozmowy nie brakowało krytycznych opinii.

POSŁUCHAJ MARKA BOROWSKIEGO:


Marek Borowski przekazał też prezydentowi swoje spostrzeżenia na temat sytuacji gospodarczej.

POSŁUCHAJ MARKA BOROWSKIEGO:


Marek Borowski dodał, że krytycznie odniósł się do propozycji prezydenta dotyczącej zmniejszenia stawki podatku VAT.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)