Notowania

chin
12.03.2010 06:00

Obama apeluje do Chin: Nie zaniżajcie kursu waluty

Chiny z kolei protestują przeciwko upolitycznianiu juana. Słaba waluta sprzyja eksportowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Chiny z kolei protestują przeciwko upolitycznianiu kursu juana. Sztuczne zaniżanie kursu walut przez Pekin powiększa nierównowagę w wymianie handlowej między Chinami a USA.

- _ O bardziej zorientowany rynkowo kurs wymiany waluty _ zaapelował do Chin prezydent USA Barack Obama, w przemówieniu poświęconym planom wzmocnienia amerykańskiego eksportu.

_ - Ruch Chin w kierunku bardziej zorientowanego rynkowo kursu wymiany byłby niezbędnym wkładem w wysiłki na rzecz przywrócenia globalnej równowagi _ - głosi tekst przemówienia Obamy.

Prezydent dodaje w nim, że przywrócenia równowagi potrzebują zarówno kraje mające deficyt zewnętrzny, jak i nadwyżkę. Pierwsze muszą oszczędzać i eksportować więcej, drugie - pobudzać konsumpcję i popyt wewnętrzny.

Jak zauważa agencja Reutera, ten rzadko zdarzający się komentarz Obamy na temat waluty zbiegł się z dylematem, przed którym stanęła jego administracja, dotyczącym ewentualnego nazwania Chin _ manipulatorem waluty _ w półrocznym raporcie Departamentu Skarbu. Ma być on opublikowany 15 kwietnia.

USA i inni partnerzy handlowi Chin twierdzą, że chiński juan jest niedoszacowany, co jest bardzo niekorzystne dla konkurentów Państwa Środka. Słaby juan sprzyja eksportowi chińskich towarów.

Stany Zjednoczone pragną przekonać Pekin do odejścia od sztucznego zaniżania kursu waluty, które przyczynia się do powiększania nierównowagi w wymianie handlowej między Chinami a USA.

Chiny także apelują, by nie _ upolityczniać _ kursu juana

Chiny sprzeciwiły się _ upolitycznianiu _ kwestii kursu juana. To reakcja na apel prezydenta USA Baracka Obamy.

Su Ning wiceprezes chińskiego banku centralnego oznajmił, że kurs wymiany juana nie jest źródłem braku równowagi w handlu międzynarodowym.

_ - Uważamy, że kwestia kursu nie przyczyni się ani do zmniejszenia, ani do zwiększenia naszej nadwyżki albo deficytu w handlu _ - powiedział. _ - Nie zgadzamy się także z tym, że jedno z państw (...) chce, by inne państwo rozwiązywało jego problemy _ - dodał Su.

*ZOBACZ TAKŻE:*

* [ **Inflacja w Chinach najwyższa od 16 miesięcy** ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/inflacja;w;chinach;najwyzsza;od;16;miesiecy,139,0,598155.html )
* [ **Chiny przewidują wysoki wzrost gospodarczy** ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chiny;przewiduja;wysoki;wzrost;gospodarczy,67,0,595779.html )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: chin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz