Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
obama
29.07.2011 17:35

Obama apeluje do Kongresu. Brak porozumienia grozi katastrofą

Prezydent USA Barack Obama w specjalnym wystąpieniu zaapelował do kongresmenów o porozumienie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

*Prezydent USA Barack Obama zaapelował do kongresmenów o porozumienie w sprawie redukcji deficytu budżetowego. W amerykańskiej Izbie Reprezentantów odbędzie się głosowanie nad planem redukcji deficytu budżetowego, przygotowanym przez przewodniczącego Izby, Johna Boehnera. *

W specjalnym wystąpieniu Barack Obama podkreślił, że brak porozumienia będzie brzemienny w skutkach i spowoduje utratę wiarygodności finansowej Stanów Zjednoczonych. Wezwał polityków do odpowiedzialnej postawy, która pomoże Ameryce zachować dobre imię.

- _ Dziś wzywam republikanów i demokratów w Senacie, by zawarli kompromis w sprawie planu. Zwróćcie uwagę, że to nie jest sytuacja, w której dwie strony mają skrajnie odmienne stanowisko. Ogólnie zgadzamy się co do tego, jak duże powinny być cięcia wydatków, by odpowiedzialnie ograniczyć nasz deficyt _ - mówił

Plan Boehnera przewiduje zmniejszenie amerykańskiego deficytu budżetowego o 917 miliardów dolarów w ciągu 10 lat. Limit zadłużenia państwa zostałby natomiast podniesiony o 900 miliardów.

Prezydent potwierdził jednak swój sprzeciw wobec proponowanego przez Republikanów rozłożenia procesu podwyższenia pułapu długu na dwa etapy. Według tej koncepcji, zawartej w planie republikańskiego przewodniczącego Izby Reprezentantów Johna Boehnera, limit długu byłby teraz podniesiony o stosunkowo niewielką kwotę, tak że na początku przyszłego roku trzeba by go podnieść ponownie.

Planowi sprzeciwiają się konserwatywni kongresmeni z Partii Republikańskiej, którzy chcą większych cięć wydatków budżetowych. To ich opór był powodem przełożenia głosowania. Boehner wezwał ich wczoraj do zachowania solidarności partyjnej i zapowiedział, że głosowanie nad planem będzie głosowaniem nad wotum zaufania dla niego jako przewodniczącego Izby Reprezentantów.

Senat prawdopodobnie odrzuci plan Boehnera, gdyż 51 senatorów z Partii Demokratycznej i dwóch niezależnych zapowiedziało głosowanie przeciwko. Doradcy prezydenta Baracka Obamy rekomendują mu zawetowanie planu, gdyby został uchwalony. Partia Demokratyczna, która jest za podniesieniem podatków dla najbogatszych, twierdzi, że propozycje Republikanów są niekorzystne dla amerykańskiej gospodarki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t112053.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ameryce;grozi;chaos;przez;brak;budzetu,90,0,808282.html) Ameryce grozi chaos. Przez brak budżetu Jeżeli Demokraci i Republikanie nie dojdą do porozumienia, to w sobotę urzędy federalne zawieszą pracę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t129857.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;proponuje;pakt;republikanom,126,0,759166.html) Obama proponuje pakt republikanom Prezydent wzywa opozycję do debaty nad tworzeniem nowych miejsc pracy i obniżeniem deficytu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t112975.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bialy;dom;oskarza;republikanow;o;tajne;fundusze,9,0,690185.html) Biały Dom oskarża republikanów. O tajne fundusze Finansowanie zagraniczne partii jest w USA zakazane.
Tagi: obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz