Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama atakuje Romneya. Obetnie stypendia

0
Podziel się:

Edukacja stała się głównym tematem kampanii wyborczej w USA.

Obama atakuje Romneya. Obetnie stypendia
(marcn/CC/Flickr)
bFfjeplx

Edukacja stała się głównym tematem kampanii wyborczej w USA. Prezydent Barack Obama zaatakował plan budżetowy Mitta Romneya, twierdząc, że przewidywane w nim cięcia na oświatę utrudnią młodym Amerykanom dostęp do dobrego wykształcenia.

Przemawiając w Columbus w stanie Ohio, Obama nawiązał do wypowiedzi swego republikańskiego rywala, który radził nastolatkom pragnącym studiować na uniwersytecie, żeby _ poszukali sobie _ źródeł finansowania nauki.

_ - To jest jego odpowiedź młodemu człowiekowi, który chce iść do college'u: poszukaj sobie funduszy, pożycz pieniądze od rodziców, jeśli musisz - ale jeśli oni ich nie mają, jesteś zdany na siebie _ - powiedział prezydent.

bFfjeplz

Koszty wyższych studiów w USA są wielokrotnie wyższe niż w Europie - na najlepszych uczelniach Ligi Bluszczowej sięgają 60 tys. dolarów rocznie. Nawet za naukę na publicznych uniwersytetach - zwykle znacznie gorszych - trzeba płacić kwoty rzędu kilkunastu tysięcy dolarów.

Wiele uczelni funduje uboższym studentom stypendia wyrównawcze oraz pożyczki na studia. Spłata pożyczek jest ogromnym problemem dla absolwentów, zwłaszcza w trudnej obecnie sytuacji na rynku pracy.

Obama przypomniał, że plan budżetowy Republikanów, opracowany przez kandydata na wiceprezydenta Paula Ryana, przewiduje redukcję o 115 miliardów dolarów budżetu Ministerstwa Edukacji w najbliższych latach. Oznaczałoby to m.in. znaczne uszczuplenie funduszy na stypendia federalne dla studentów o niższych dochodach, tzw. Pell Grants.

Sztab kampanii Obamy opłacił ogłoszenia telewizyjne wytykające Republikanom plany cięć wydatków na oświatę i szkolnictwo wyższe. W Ohio - jednym z kluczowych stanów, które mogą zadecydować o wyniku wyborów - spot sponsorowany przez kampanię prezydenta zarzucił GOP, że ewentualne rządy Romneya oznaczałyby cięcia stypendiów dla 365 000 studentów.

bFfjeplF

Kierownictwo kampanii Romneya twierdzi, że ogłoszenia Demokratów zniekształcają informacje o planach kandydata w sprawie budżetu na edukację.

Sztab Romneya i jego zwolennicy na prawicy od wielu tygodni oskarżają obóz Obamy, że jego kampania sprowadza się do ataków personalnych, i to posługujących się kłamstwami i oszczerstwami. Kierownictwo kampanii prezydenta odpowiada podobnymi zarzutami.

Czytaj więcej w Money.pl
Romney odrzuca ultimatum Demokratów W najnowszym klipie, sztab Obamy wezwał go do ujawnienia zeznań podatkowych.
Zaczyna się prawdziwy pojedynek o Biały Dom Po wyborze przez Republikanów kandydata na wiceprezydenta, Mitt Romney rusza w objazd po kraju. Obama odpowie mu....
"Obama forsuje socjalistyczną politykę" Prezydent powraca do skompromitowanej polityki rozdawnictwa dla biednych - oskarża Mitt Romney w swych przedwyborczych klipach.
bFfjepma
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)