Notowania

plan obamy
25.09.2011 08:03

Obama do czarnoskórych: Przestańcie zrzędzić i narzekać

Prezydent Barack Obama zaapelował do czarnoskórych Amerykanów, by pomogli mu przeforsować jego plan tworzenia nowych miejsc pracy przez Kongres.

Podziel się
Dodaj komentarz
(willwhitedc/CC/Flickr)

*Barack Obama zaapelował do czarnoskórych Amerykanów, by pomogli mu przeforsować jego plan tworzenia nowych miejsc pracy przez Kongres. *

Przemawiając na dorocznym bankiecie członków Klubu Czarnoskórych Kongresmenów, Obama porównał jego starania uchwalenia pakietu walki z bezrobociem wartości 447 mld dolarów do walki o prawa obywatelskie Murzynów amerykańskich w latach 60. ubiegłego wieku.

Wezwał słuchaczy do _ wspólnego marszu _ i _ wspólnych działań _. Chociaż nie powiedział tego wyraźnie, dał do zrozumienia, że liczy na ich poparcie w staraniach o drugą kadencję w Białym Domu.

Obama - jak podkreślają analitycy - stoi w obliczu ciężkiej walki o ponowny wybór w 2012 r. i narastającego rozczarowania jego polityką, także wśród czarnoskórych Amerykanów. Uważają oni, że Obama, pierwszy czarnoskóry prezydent USA, idzie na zbyt wielkie ustępstwa wobec Republikanów i nie poświęca należytej uwagi walce z bezrobociem wśród Afroamerykanów. Jest ono prawie dwa razy większe od średniej ogólnokrajowej (9,1 proc.) bowiem wynosi aż 16,7 proc.

Obama mówi o tym, co trzeba zrobić w USA (AP, ang):

_ - Ludzie są rozczarowani, wiem. Słuchałem niektórych z was _ - powiedział Obama do około trzech tysięcy, Afroamerykanów. Podkreślił jednak, że powinni oni mieć wiarę w przyszłość i zrozumieć, że walka nie zostanie wygrana jeśli nie udzielą mu poparcia. _ Potrzebuję waszej pomocy _ - apelował. _ - Przestańcie narzekać, zrzędzić i rozpaczać. Będziemy walczyć. Mamy zadanie do wykonania _ - przekonywał Obama.

Obserwatorzy podkreślają zgodnie, że szanse Obamy wyboru na drugą kadencję zależą w dużej mierze od jego zdolności ożywienia gospodarki, zmniejszenia bezrobocia i pozyskania masowego poparcia czarnoskórych Amerykanów, które w decydującym stopniu przyczyniło się do jego zwycięstwa w 2008 r.

Opozycja republikańska chłodno przyjęła plan Obamy sprzeciwiając się zwłaszcza projektowi podwyższenia podatków dla najbogatszych. Zasygnalizowała jednak gotowość rozważenia niektórych innych propozycji.

Czytaj więcej o sytuacji w USA
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t154741.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;nie;boi;sie;powrotu;recesji,84,0,893012.html) Obama nie boi się, że recesja wróci Przyznaje jednak, że wzrost ekonomiczny USA nie przynosi wystarczającej liczby nowych miejsc pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;swiat;niemrawo;wychodzi;z;kryzysu,233,0,917993.html) Świat niemrawo wychodzi z kryzysu. Obama... Prezydent USA wezwał światowych przywódców do podjęcia zdecydowanych kroków w walce z kryzysem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t153791.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;chce;wywolac;walke;klas,153,0,914585.html) Obama już wie, od kogo wziąć pieniądze. Wdroży regułę Buffeta Prezydent USA chce ich dodatkowo opodatkować. Decyzja dziś.
Tagi: plan obamy, obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz