Notowania

stosunki usa-polska
09.11.2012 10:58

Obama dzwonił do sojuszników. Polskę pominął

Do 13 światowych przywódców, zadzwonił prezydent USA, zapowiadając ścisłą współpracę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Do 13 światowych przywódców - z Europy Zachodniej, Bliskiego Wschodu, Ameryki Południowej, Australii i Azji, zadzwonił w czwartek (czasu lokalnego) prezydent USA Barack Obama, by wyrazić życzenie dalszej ścisłej współpracy - powiadomił Biały Dom.

Dwa dni po swojej reelekcji Obama zadzwonił do przywódców: Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Turcji, Izraela, Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Kanady, Brazylii, Kolumbii i Australii. Zatelefonował też do sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena. Na liście rozmówców amerykańskiego prezydenta nie znalazł się prezydent Polski Bronisław Komorowski.

Rozmówcom dziękował za przyjaźń i okazaną współpracę; mówił też, że oczekuje dalszej współpracy w celu _ zmierzenia się ze wspólnymi poważnymi wyzwaniami _ na świecie.

Być może z powodu różnicy czasu - przypuszcza japońska agencja Kyodo - Obama nie dzwonił do przywódców Azji Wschodniej: Japonii, Chin i Korei Południowej, mimo że jego administracja ogłosiła reorientację polityki zagranicznej właśnie na ten region.

Agencje rosyjskie zauważają, informując o tych rozmowach, że strona rosyjska czeka na decyzję USA w sprawie terminu rozmowy Obamy z prezydentem Władimirem Putinem. Rosja zaproponowała datę takiej rozmowy i czeka na odpowiedź - powiadomił doradca Putina Jurij Uszakow, cytowany przez agencję RIA-Novosti.

Czytaj więcej w Money.pl
Pierwsza zagraniczna wizyta Obamy w... Barack Obama może w przyszłym roku odwiedzić Rosję. Tak twierdzi amerykański ambasador w Moskwie, Michael McFaul.
Wizy dla Polaków coraz bliżej. Prezydent... Prezydent Komorowski zapowiedział, że zwycięstwo Baracka Obamy to dobra wiadomość dla Polaków starających się o wizy.
Obamę czeka ciężka kadencja. Teraz musi... Prasa: Dla wybranego ponownie na prezydenta Baracka Obamy zacznie się, ciężka praca, w tym wywiązanie się z obietnic, których nie dotrzymał.
Tagi: stosunki usa-polska, obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz