Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama jeszcze się waha. Co z Afganistanem?

0
Podziel się:

Rzecznik Białego Domu Jay Carney powiedział z kolei, że jest możliwe, iż Obama przyjmie tzw. opcję zerową, czyli wycofanie wszystkich oddziałów USA.

Obama jeszcze się waha. Co z Afganistanem?
(willwhitedc/CC/Flickr)
bEIRDqjp

Prezydent USA Barack Obama nie podjął jeszcze decyzji o tym, ilu żołnierzy amerykańskich pozostanie w Afganistanie po 2014 roku, jednak wycofanie wszystkich oddziałów jest rozważane - poinformowali rzecznicy Pentagonu i Białego Domu.

Rzecznik Pentagonu George Little odmówił odpowiedzi na pytanie, czy minister obrony Chuck Hagel opowiada się za pozostawieniem amerykańskich sił w Afganistanie po 2014 roku.

Rzecznik Białego Domu Jay Carney powiedział z kolei, że jest możliwe, iż Obama przyjmie tzw. opcję zerową, czyli wycofanie wszystkich oddziałów USA. Liczebność amerykańskich sił w Afganistanie po 2014 roku będzie jeszcze negocjowana z tamtejszym rządem - dodał.

bEIRDqjr

Wcześniej we wtorek dziennik _ New York Times _ poinformował, powołując się na przedstawicieli amerykańskich i europejskich władz, że Obama poważnie rozważa przyspieszenie wycofania sił USA z Afganistanu i opcję zerową. Miało to być spowodowane stanem jego relacji z afgańskim prezydentem Hamidem Karzajem, które pogarszają się od czasu, gdy w czerwcu USA rozpoczęły rozmowy pokojowe z talibami w Katarze.

Obecnie w Afganistanie przebywa ok. 97 tys. żołnierzy Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF), z czego ok. 68 tys. to Amerykanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Ci żołnierze walczą głównie ze sobą Żołnierze, którzy wracają z zagranicznych misji często długo dochodzą do zdrowia. Niektórzy miesiącami muszą leczyć się z lęków i psychicznych urazów.
Polscy komandosi ujęli groźnego terrorystę Mułła Saeed Rahman należał do najbardziej poszukiwanych przestępców. Podejrzewany jest o ataki na siły afgańskie i ISAF.
W tej sprawie Francuzi dotrzymali słowa Pozostanie tylko około 1500 żołnierzy, którzy mają zabezpieczyć wysyłkę do Francji sprzętu wojskowego i pomóc w szkoleniu sił afgańskich.
bEIRDqjS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)