Notowania

stosunki usa-rosja
05.10.2011 11:20

Obama "kulawą kaczką"? Kommiersant straszy

Gazeta komentuje wywiad prezydenta USA, w którym przyznał, ze może przegrać wybory prezydenckie w 2012 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prawdopodobne przejęcie Białego Domu w styczniu 2013 roku przez prezydenta z Partii Republikańskiej grozi Rosji powrotem do konfrontacji z USA, najpotężniejszym mocarstwem świata - ostrzega dziennik _ Kommiersant _.

Rosyjska gazeta konstatuje, iż _ jest to tym bardziej możliwe, że reset w stosunkach rosyjsko-amerykańskich może się rozbić o nierozwiązywalny problem tarczy antyrakietowej _.

_ - Szans na porozumienie nie ma. Teraz należy albo budować własny system obrony przeciwrakietowej, albo rozwijać potencjał jądrowy _ - cytuje _ Kommiersant _ wysokie rangą źródło na Kremlu. Według dziennika, _ jest mało prawdopodobne, że podejście to ulegnie złagodzeniu przy prezydencie Władimirze Putinie _.

_ Kommiersant _ czyni te uwagi, komentując wywiad Baracka Obamy dla telewizji ABC i portalu Yahoo!, w którym prezydent Stanów Zjednoczonych bodaj po raz pierwszy otwarcie przyznał, że może przegrać wybory prezydenckie w 2012 roku. Gazeta podaje, iż za główną przyczynę takiego stanu rzeczy Obama uznał to, że jego administracja nie potrafiła uporać się z problemami gospodarczymi i przeprowadzić niezbędnych reform.

_ - W sferze polityki zagranicznej jego prezydentura była pomyślna. Jednym z jej głównych osiągnięć stał się reset w relacjach z Rosją: Waszyngton zdołał przekonać Moskwę do poparcia w ONZ sankcji przeciwko Iranowi i zawarł z Federacją Rosyjską układ o ograniczeniu strategicznych broni ofensywnych. Co więcej, w maju amerykańskie służby specjalne zrobiły to, czego nie udało im się uczynić przy George'u W. Bushu: zlikwidowali Osamę bin Ladena _ - wskazuje _ Kommiersant _.

Moskiewski dziennik podkreśla, że _ mając na uwadze te zasługi, a także brak w obozie Republikanów wybitnych liderów, urzędujący prezydent miał prawo liczyć na reelekcję _. _ Jednak jego notowania dołują _ - pisze _ Kommiersant _. _ Główną przyczynę Barack Obama wskazał sam. Według niego, jego administracja nie zdołała uporać się z problemami gospodarczymi _ - dodaje gazeta.

_ Kommiersant _ zauważa, że _ zdaniem większości ekspertów, odstąpienie Baracka Obamy od obiecanych przez niego radykalnych reform i pogarszająca się sytuacja w gospodarce mogą nie tylko kosztować go reelekcję, ale również uczynić z niego "kulawą kaczkę" prawie na 1,5 roku przed upływem kadencji prezydenckiej _.

Określenia _ kulawa kaczka _ (_ Lame Duck _) na świecie używa się w stosunku do polityka, o którym wiadomo, że odchodzi z urzędu, ale który go dalej sprawuje do czasu wyłonienia swego następcy. Wpływ takiej osoby na procesy polityczne spada, gdyż maleje liczba uczestników życia politycznego, którzy liczą się jeszcze z jej zdaniem.

W Rosji terminem takim niektórzy określają dzisiaj prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, który w ubiegłym miesiącu zrezygnował na rzecz Putina z ubiegania się w marcu 2012 roku o drugą kadencję na Kremlu.

Więcej wiadomości z USA w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t85356.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nyt;w;kryzysie;wplywy;ameryki;slabna,189,0,925629.html) New York Times: Słabną wpływy Ameryki Może to podważyć politykę zagraniczną administracji prezydenta Baracka Obamy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t125423.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/barack;obama;o;planie;zmniejszenia;bezrobocia,15,0,903695.html) Apel Obamy. "Wypędźmy tych s...synów!" W wygłoszonym przemówieniu w Detroit prezydent Barack Obama wezwał Kongres do poparcia jego planu stworzenia nowych miejsc pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t83733.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/amerykanie;nakladaja;sankcje;rosja;pomoze,246,0,891638.html) Amerykanie nakładają sankcje. Rosja pomoże Premier Rosji zapowiedział, że od 1 stycznia 2012 roku jego kraj wprowadzi dla Białorusi rabat na gaz.
Tagi: stosunki usa-rosja, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz