Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obama: Nasilimy izolację Rosji i uderzymy w Putina

0
Podziel się:

Biały Dom przyłączy się do sankcji Unii Europejskiej. Chce ugodzić rosyjskie sektory finansów, energetyki i obronności.

Obama: Nasilimy izolację Rosji i uderzymy w Putina
(PAP/EPA)

Prezydent USA Barack Obama poinformował, że jego administracja przyłączy się do działań Unii Europejskiej i przedstawi w piątek nowe sankcje przeciwko Rosji, obejmujące sektory finansów, energetyki i obronności. Wicepremier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Rogozin oświadczył, że wprowadzone przez kraje zachodnie sankcje przeciwko Rosji są strategicznym błędem.

Obama podkreślił w oświadczeniu, że te sankcje _ nasilą izolację polityczną Rosji i ponoszone przez nią koszty, zwłaszcza w dziedzinach ważnych dla prezydenta (Władimira) Putina i ludzi z jego otoczenia _.

Reuters pisze, powołując się na _ źródła zaznajomione z tą sprawą _, że USA zamierzają m.in. objąć sankcjami rosyjski Sbierbank (największy rosyjski bank) oraz zaostrzyć restrykcje wobec innych banków, ograniczając ich dostęp do kapitału amerykańskiego. W przypadku Sbierbanku ma to być zakaz zawierania z nim transakcji dotyczących papierów dłużnych, których zapadalność przekracza 30 dni. Restrykcje dotyczące papierów dłużnych mają też zostać zaostrzone wobec pięciu innych rosyjskich banków, w tym Gazprom Banku i WTB (VTB).

29 lipca USA po raz kolejny rozszerzyły sankcje wobec Rosji w sektorach energetyki, finansów i zbrojeń w Rosji. Na liście znalazły się: WTB (VTB), zależny od niego Bank Moskwy i Rosyjski Bank Rolny (Rossielchozbank) - pierwszy pożyczkodawca w rolnictwie. Na amerykańskiej czarnej liście znalazły się wtedy niemal wszystkie największe rosyjskie banki, z udziałem państwa powyżej 50 proc. (z wyjątkiem Sbierbanku). Obywatelom i firmom USA zabroniono zawierania z nimi transakcji dotyczących papierów dłużnych, których zapadalność przekracza 90 dni, oraz transakcji dotyczących nowych aktywów.

Sankcje objęły także Zjednoczoną Korporację Stoczniową z siedzibą w Petersburgu, której zamrożono wszelkie aktywa w USA i zakazano prowadzenia z nią wszelkich transakcji.

Kraje UE formalnie przyjęły w poniedziałek nowe sankcje wobec Rosji za podsycanie konfliktu na Ukrainie, a w czwartek szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy potwierdził, że zostaną one wprowadzone w piątek.

Według nieoficjalnych informacji lista objętych unijnymi sankcjami wizowymi i finansowymi miałaby zostać rozszerzona o 24 osoby i firmy. Sankcje gospodarcze miałyby obejmować m.in. zakaz pozyskiwania funduszy na europejskich rynkach kapitałowych dla firm z przemysłu obronnego oraz państwowych przedsiębiorstw naftowych z Rosji. Według przecieków sankcje miałyby dotknąć Gazprom Bank, Gazprom Nieft, który jest naftową filią Gazpromu, koncerny Rosnieft i Transnieft.

Rosjanie: to strategiczny błąd Zachodu

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że sankcje Unii Europejskiej przeciwko Rosji są posunięciem nieprzyjaznym. Zapowiedziało też, że Moskwa w odpowiedzi podejmie adekwatne kroki, współmierne do działań UE.

Wicepremier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Rogozin oświadczył, że wprowadzone przez kraje zachodnie sankcje przeciwko Rosji są strategicznym błędem. Ocenił też, że Zachodowi chodzi o wywołanie masowego niezadowolenia z polityki prezydenta FR.

Rogozin, w przeszłości ambasador FR przy NATO, w gabinecie Dmitrija Miedwiediewa odpowiada za przemysł zbrojeniowy i kosmiczny.

_ - Karzą nie tyle sektor obronny, ile kraj jako taki _ - oznajmił Rogozin przed kamerami państwowej telewizji informacyjnej Rossija 24. Wicepremier wyjaśnił, że _ sankcje przeciwko sektorowi finansowemu, sektorowi gospodarczemu, sektorowi naftowemu to sankcje, które mają pogorszyć życie zwykłych Rosjan _.

_ - Oni chcą wywołać masowe niezadowolenie z polityki prezydenta Rosji, polityki ponownego połączenia z Krymem, z naszym narodem, z naszymi rodakami. Oni sądzą, że mogą nas w ten sposób ukłuć _ - powiedział, dodając, że jest to strategiczny błąd Zachodu.

Rogozin oświadczył, że _ właśnie w trudnych czasach przejawiają się najlepsze cechy charakteru narodowego Rosjan _. _ Więcej w nas złości, zainteresowania, zaczynamy pracować lepiej, w sposób bardziej zorganizowany i skonsolidowany _ - oświadczył. Wicepremier wyraził też pogląd, że _ sankcje konsolidują ludzi wewnątrz kraju - tak władzę, jak i społeczeństwo _.

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy potwierdził w czwartek po spotkaniu ambasadorów krajów Unii Europejskiej, że UE wprowadzi w piątek nowe sankcje wobec Rosji.

Sankcje gospodarcze miałyby objąć m.in. zakaz pozyskiwania funduszy na europejskich rynkach kapitałowych dla firm z przemysłu obronnego oraz państwowych przedsiębiorstw naftowych z Rosji. Według przecieków sankcje mogą dotknąć Gazprom Bank, Gazprom Nieft, który jest naftową spółką Gazpromu, koncerny Rosnieft i Transnieft.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)