Notowania

Barack Obama
16.02.2014 08:19

Obama podpisał ustawę o podwyższeniu długu publicznego

Oznacza to odsunięcie w czasie tego politycznie gorącego tematu do okresu po listopadowych wyborach do Kongresu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(The U.S. Army/CC/Flickr)

Podpis prezydenta USA oznacza odsunięcie w czasie tego politycznie _ gorącego _ tematu do okresu po listopadowych wyborach do Kongresu.

Oznacza to też, że rząd federalny będzie mógł do marca przyszłego roku pożyczać pieniądze na bieżące wydatki, takie jak np. programy socjalne, i wypłacać pensje pracownikom instytucji federalnych.

Bez podwyższenia limitu długu rząd USA wkrótce nie byłby w stanie sprostać niektórym swoim zobowiązaniom i musiałby zawiesić część programów federalnych. To z kolei wywołałoby, prawie na pewno, kolejny kryzys na rynkach finansowych.

Tym razem obie izby Kongresu uporały się z uchwaleniem ustawy stosunkowo szybko, w odróżnieniu od długotrwałych targów i konfrontacji w roku 2012 i jesienią ub. roku. Republikanie kontrolujący Izbę Reprezentantów usiłowali za pomocą taktyki gry na zwłokę wymusić ustępstwa od Obamy.

Taktyka ta okazała się skuteczna w roku 2011 kiedy znajdującym się w opozycji Republikanom udało się wówczas uzyskać cięcia w wydatkach federalnych na sumę 2 bilionów dolarów. Jednak Obama, po wyborze na drugą kadencję w 2012 r. nie wykazuje już skłonności do ustępstw w tej sprawie.

Associated Press zaznacza, że była to już trzecia z rzędu ustawa o podwyższeniu pułapu długu publicznego uchwalona praktycznie bez ustępstw ze strony Białego Domu. Agencja zwraca też uwagę, że Republikanie tym razem wykazali mniej konfrontacyjną postawę niż w październiku ub. roku. Przekonali się bowiem, że przeciąganie kryzysu, które doprowadziło do czasowego paraliżu rządu i instytucji federalnych, spowodowało też spadek notowań ich partii w sondażach.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: Barack Obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz