Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama przekonuje do swojego planu

0
Podziel się:

Chodzi o strategię walki z deficytem i nadmiernym zadłużeniem, do której prezydent USA chce w tym tygodniu zachęcać Amerykanów podczas kilkudniowej podróży po kraju.

Obama przekonuje do swojego planu
(transplanted mountaineer/CC/Flickr)

Obama chce umocnić społeczne poparcie dla swojego planu przed zbliżającą się batalią w Kongresie na temat budżetu. Sondaże wskazują, że koncepcja zmniejszenia deficytu wysunięta przez Obamę - połączenie cięć wydatków z podwyżką podatków od najzamożniejszych Amerykanów - cieszy się poparciem zdecydowanej większości społeczeństwa.

Jednocześnie jednak z sondaży wynika, że większość Amerykanów (55 proc. w sondażu _ Washington Post _ i telewizji ABC News) jest niezadowolonych z polityki ekonomicznej Białego Domu. Przyczyną jest wciąż wysokie bezrobocie, stagnacja płac realnych oraz rosnące ceny paliw i żywności.

Najbliższy etap batalii budżetowej będzie się toczyć wokół ewentualnego podniesienia przez Kongres progu dozwolonego zadłużenia kraju. Oczekuje się, że obecny ustawowy pułap zadłużenia - 14,3 biliona dolarów - będzie w przyszłym miesiącu przekroczony. Administracja nalega na usankcjonowanie przez Kongres podniesienia tego progu.

Republikanie zapowiadają jednak, że w ustawie o podwyższeniu pułapu muszą się znaleźć kolejne cięcia wydatków rządowych, i sugerują, że inaczej nie zgodzą się na podniesienie progu zadłużenia. Rząd ostrzega, że wywołałoby to groźne skutki na światowych rynkach finansowych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/drastyczne;ciecia;w;amerykanskim;budzecie,28,0,812828.html) Drastyczne cięcia w amerykańskim budżecie W budżecie na 2011 r. cięcia wydatków są większe o 38 mld dolarów w stosunku do pierwotnego planu. Republikanie domagali się jeszcze większych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t94137.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze_swiat/artykul/obama;zetnie;deficyt;o;4;biliony;dolarow,56,0,812088.html) Obama zetnie deficyt o 4 biliony dolarów? Prezydent USA przedstawił ambitny plan cięć budżetowych. Chce między innymi zabrać ulgi dla najbogatszych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t78768.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wyzsze;podatki;i;ciecia;bedzie;wojna;w;kongresie,142,0,709006.html) Wyższe podatki i cięcia? Będzie wojna w Kongresie Komisja utworzona przez prezydenta USA ma walczyć z długiem publicznym.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)