Notowania

plan obamy
15.08.2011 18:49

Obama rusza w teren. Zobacz dlaczego

Prezydent USA rozpoczął czterodniową podróż po stanach Środkowego Zachodu. W jej trakcie zamierza przedstawić swoje plany poprawy sytuacji gospodarczej i zwiększenia liczby miejsc pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Prezydent Barack Obama rozpoczął czterodniową podróż po stanach Środkowego Zachodu USA, gdzie na spotkaniach z ludźmi zamierza przedstawić swoje plany poprawy sytuacji gospodarczej i zwiększenia liczby miejsc pracy.

Biały Dom twierdzi, że podróż prezydenta nie jest _ kampanią _ przed przyszłorocznymi wyborami, ale zdaniem obserwatorów ma wszelkie jej cechy. Przemieszczając się autobusem, Obama odwiedzi stany: Illinois, Iowa i Minnesota - te same, w których przebywali niedawno republikańscy kandydaci do nominacji prezydenckiej, ostro krytykujący go za brak przywództwa.

Obama coraz bardziej traci ostatnio poparcie społeczeństwa. Według najnowszego sondażu Instytutu Gallupa, już tylko 39 procent Amerykanów aprobuje sposób sprawowania przez niego urzędu, a 54 procent go nie aprobuje. Jest to najgorszy wynik od początku jego prezydentury. Po raz pierwszy poparcie dla Obamy spadło poniżej 40 procent.

Bezrobocie w USA utrzymuje się na poziomie 9,2 procenta. Z prognoz ekonomistów wynika, że zła sytuacja na rynku pracy niewiele się poprawi w przyszłym roku. Wzrost gospodarki jest zbyt powolny, pracodawcy boją się zatrudniać nowych pracowników, a konsumenci - zwiększać wydatki.

Wielu komentatorów źle ocenia zachowanie Obamy w czasie niedawnego kryzysu w Waszyngtonie w związku ze sporem o podniesienie ustawowego limitu zadłużenia kraju i obniżeniem rankingu wiarygodności kredytowej USA przez agencję S&P.

Wyborcy Partii Demokratycznej mają do Obamy pretensję, że ustąpił Republikanom godząc się na to, by uchwalony przez Kongres plan redukcji deficytu budżetowego opierał się wyłącznie na znacznych cięciach wydatków rządowych i nie przewidywał żadnych podwyżek podatków od zamożniejszych Amerykanów.

Na drugiej stronie czytaj co Republikanie
zarzucają Barackowi Obamie

Republikanie i niezależni wyborcy zarzucają prezydentowi, że nie przedstawił na piśmie żadnego własnego planu redukcji deficytu.

Na Środkowym Zachodzie Obama odwiedzi małe miasteczka i farmy, gdzie - jak informuje Biały Dom - chce wysondować nastroje ich mieszkańców. W miejscowości Cannon Falls w Minnesocie weźmie udział w spotkaniu z ludnością w miejscowym parku.

Oczekuje się, że zaprezentuje tam swoje koncepcje zwiększenia liczby miejsc pracy, m.in. przez zachęty podatkowe dla korporacji, by nie przenosiły produkcji za granicę. Wezwie też Kongres do zatwierdzenia układów o wolnym handlu USA z Koreą Południową i Panamą.

W czwartek Obama wróci do Waszyngtonu, po czym uda się na 10-dniowe wakacje do kurortu Martha's Vineyard w stanie Massachusetts.

Niektórzy Republikanie krytykują prezydenta, że w ogóle wyjeżdża na urlop, zamiast zostać w stolicy i skupić się na naprawie gospodarki. Biały Dom poinformował jednak, że nie zamierza on zmienić swych planów wakacyjnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t128281.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mozliwe;ze;to;wlasnie;ona;zmierzy;sie;z;obama,255,0,891135.html) Będzie pierwszą w USA panią prezydent? Republikańska kongresmenka Michelle Bachmann, wygrała pierwsze ważne głosowanie na faworyta w walce o nominację prezydencką.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t154536.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/highlife/artykul/to;oni;sa;najdrozszymi;prezydentami;na;swiecie,133,0,891013.html) To oni są najdroższymi prezydentami Według tygodnika _ Korrespondent _, ukraiński prezydent należy do najdroższych w utrzymaniu na świecie. Wyprzedzają go jedynie przywódcy Stanów Zjednoczonych i Rosji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t153791.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/mocny;cios;w;obame;zadali;go;sedziowie,198,0,890822.html) Mocny cios w Obamę. Zadali go sędziowie Podważyli kluczowy element uchwalonej w ubiegłym roku reformy ochrony zdrowia.
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/248/154360_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-alkohole/obama-po-godzinach-produkuje-alkohol-nie-tylko-on,0,889438.html) Obama po godzinach produkuje alkohol Piwo ku czci Elżbiety II czy jasne pełne z browaru Obamy. -_ Widok prezydenta Vaclava Havla z kuflem jest dla Czechów nobilitujący i nikogo nie gorszy. To trunek niezwykle szlachetny _- mów Marek Suliga, Wielki Mistrz Bractwa Piwnego.
Tagi: plan obamy, obama, usa, gospodarka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz