Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama: Uratowaliśmy światową gospodarkę

0
Podziel się:

Przywódcy G-20 uznali, że pakiety stymulacyjne powinny być kontynuowane.

Obama: Uratowaliśmy światową gospodarkę
(PAP/EPA)
bEUNOFGZ

*Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama uważa, że światowy kryzys gospodarczy został przezwyciężony. _ Uratowaliśmy światową gospodarkę znad przepaści _ - powiedział Obama na zakończenie szczytu G-20 w Pittsburghu. Dodał, że udało się już także zbudować podstawy do jej uzdrowienia. *
Tuż przed rozpoczęciem obrad plenarnych szczytu G20, prezydenci USA i Francji oraz premier Wielkiej Brytanii niespodziewanie wygłosili oświadczenie. Oskarżyli w nim Iran o ukrywanie przed międzynarodowymi inspektorami podziemnego obiektu nuklearnego i łamanie tym samym zasad obowiązujących wszystkie kraje - co stanowi zagrożenie stabilności i bezpieczeństwa regionu i świata. Po wygłoszeniu oświadczenia Barack Obama spotkał się z prezydentami Rosji i Chin. Wkrótce potem oba kraje wezwały Iran, by natychmiast poddał się kontroli międzynarodowych inspektorów.

ZOBACZ TAKŻE: Rybiński: G20 to przykład tabloidyzacji polityki
Obama ostrzegł Iran, że ignorowanie woli społeczności międzynarodowej doprowadzi do wprowadzenia dotkliwych sankcji. Prezydent USA podkreślił, że władze w Teheranie maja już niewiele czasu na decyzję, czy chcą współpracy czy konfrontacji.

Na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu G-20 prezydent USA nie krył zadowolenia z natychmiastowej odpowiedzi Dmitrija Miedwiediewa i Hu Jintao. Podkreślił, że jeszcze kilka miesięcy temu trudno było sobie wyobrazić, że tak szybka odpowiedź jest możliwa.

bEUNOFHb

Wczoraj świat dowiedział się, że Iran buduje drugi zakład wzbogacania uranu. Podaną przez Teheran wiadomość potwierdziła MAEA. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja natychmiast zażądały od Teheranu, aby zezwolił na przeprowadzenie kontroli nowego zakładu. Zachód obawia się, że Iran pracuje nad bombą jądrową. Ten zaprzecza. Utrzymuje, że jego program nuklearny ma charakter pokojowy.

Na zakończenie szczytu w Pittsburghu jego uczestnicy zapowiedzieli zwiększenie roli krajów rozwijających się w międzynarodowych instytucjach finansowych.

Przywódcy G-20 uznali, że rządowe pakiety stymulacyjne powinny być kontynuowane dopóki wzrost gospodarczy na świecie nie okaże się trwały. _ Na samozadowolenie jest za wcześnie _ - powiedział prezydent USA Barack Obama.

Przywódcy G-20 uzgodnili również, że banki będą musiały zwiększyć kapitał własny. Zaostrzone mają też zostać regulacje rynków finansowych i wzmocnione mechanizmy ZOBACZ TAKŻE:AIG znowu chce wypłacać premie managerom
nadzoru. W przyjętej deklaracji przywódcy dwudziestki zapowiadają zmiany systemu wynagrodzeń bankowców i zerwanie z premiowaniem ryzykownych działań.

bEUNOFHh

Uczestnicy szczytu potwierdzili zmianę układu sił w globalnej ekonomii. Uznali, że od tej chwili to G-20 stanie się najważniejszym forum współpracy gospodarczej na świcie. Oznacza to, że do ekskluzywnego grona bogatych państw zachodnich i Rosji skupionych w grupie G-8 dołączyły takie kraje jak Chiny, Indie czy Brazylia.

bEUNOFHC
KOMENTARZE
(0)