Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obama w ogniu krytyki. Zmieni stanowisko ws. Syrii?

0
Podziel się:

Naiwnością było przypuszczać, że plan ONZ w sprawie Syrii powstrzyma reżim prezydenta Baszara el-Asada przed brutalnym tłumieniem rebelii.

Obama w ogniu krytyki. Zmieni stanowisko ws. Syrii?
(willwhitedc/CC/Flickr)

Naiwnością było przypuszczać, że plan ONZ w sprawie Syrii powstrzyma reżim prezydenta Baszara el-Asada przed brutalnym tłumieniem rebelii - uważa prasa w USA. Krytykuje jednocześnie prezydenta Baracka Obamę za brak większego poparcia dla powstańców.

Jak pisze dzisiejszy _ Washington Post _, fiasko planu przedstawionego przez byłego sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana było do przewidzenia - _ dostarczył on tylko alibi Asadowi do dalszego mordowania własnego narodu _. W komentarzu redakcyjnym dziennik oskarża rząd USA o hipokryzję za to, że poparł plan Annana i zdawał się sądzić, że Rosja rzeczywiście wywrze presję na reżim syryjski, aby dogadał się z opozycją.

- _ Annan ogłosił, że jest 'wstrząśnięty' odkryciem, że masowe mordowanie wciąż trwa. Jednak administracja Obamy, której ambasador nazwał plan Annana 'najlepszym sposobem położenia kresu przemocy', nie ma usprawiedliwienia dla takiej naiwności - jeśli tak to można nazwać. Było jasne od początku, że Asad nigdy nie wprowadzi w życie zaleceń ONZ, takich jak przerwanie ognia i zezwolenie na pokojowe zgromadzenia, ponieważ spowodowałoby to upadek jego reżimu _ - pisze _ Washington Post _.

W komentarzu przypomina się, że nadzieje, iż Rosja, jeden z czołowych sponsorów reżimu Asada, wywrze na niego nacisk, by poczynił ustępstwa, musiały być płonne. - _ Asad będzie nadal zabijał, dopóki nie napotka silniejszego militarnego oporu. Dlatego najkrótszą drogą do zakończenia kryzysu syryjskiego jest to, przed czym Obama się wzbrania: wojskowe poparcie dla opozycji i jeśli będzie trzeba, interwencja NATO _ - kontynuuje gazeta.

Dotychczasowa pomoc dla rebeliantów udzielana przez USA, a także dostawy broni z Arabii Saudyjskiej i Kataru okazują się nie wystarczające._ - W Syrii toczy się wojna domowa. Obama może sądzić, że uchylając się od przywództwa przez popieranie fikcji takich jak plan Annana, unika 'militaryzacji' (kryzysu). W rzeczywistości zapewnia tylko w ten sposób, że zginą dalsze tysiące ludzi _ - konkluduje _ Washington Post _.

_ New York Times _ tymczasem ocenia plan Annana jako nieudany _ blef _, który dowodzi, że _ Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna podjąć twardą i jednolitą akcję przeciwko Asadowi i jego siłom _. W artykule redakcyjnym we wtorek dziennik przyznaje, że _ zawsze były poważne powody, by sceptycznie odnosić się do propozycji Annana _, ale uważa za zrozumiałe poparcie ich przez administrację Obamy.

_ - Plan ten został poparty przez USA i innych członków Rady Bezpieczeństwa, ponieważ zyskał także poparcie Rosji i Chin, które zablokowały wszelkie sankcje przeciw reżimowi Asada _ - pisze _ NYT _. Gazeta wzywa rząd amerykański, aby korzystając ze sprawowanego obecnie przewodnictwa Rady Bezpieczeństwa ONZ _ zmobilizował poparcie dla stanowczej rezolucji potępiającej Asada i nakładającej szersze międzynarodowe sankcje, umacniające te, które wprowadziły już Waszyngton i Unia Europejska _.

Czytaj więcej w Money.pl
"Plan wciąż jest na stole". Rozwiąże problemy? Zdaniem międzynarodowego wysłannika, który przygotował plan pokojowy dla Syrii, jest za wcześnie, by mówić o jego fiasku.
Temu człowiekowi się udało. Pokój w Syrii od 10 kwietnia Specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej powiadomił Radę Bezpieczeństwa ONZ, że Damaszek przyjął plan pokojowy.
"Wojna się szybko nie skończy. Konflikt się tli" W tureckim Stambule rozpoczyna się drugie spotkanie Grupa Przyjaciół Syrii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)