Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama w Warszawie. Prezydent USA spotkał się z Poroszenko

0
Podziel się:

- Ukraina może być kwitnącą i prosperującą demokracją - ocenia amerykański prezydent.

Obama w Warszawie. Prezydent USA spotkał się z Poroszenko
(PAP/Jacek Turczyk)
bFfRUtOt

Dziś rano rozpoczęło się spotkanie prezydenta USA Baracka Obamy z prezydentem elektem Ukrainy Petrem Poroszenką. Obaj goszczą w Warszawie w związku z obchodami Święta Wolności w 25. rocznicę wyborów parlamentarnych 1989 r.

aktualizacja: 13:54:00

To pierwsze spotkanie Baracka Obamy z prezydentem elektem Ukrainy. Po rozmowie planowane jest krótkie spotkanie z amerykańskimi i ukraińskimi dziennikarzami.

bFfRUtOv

Ukraina może być kwitnącą i prosperującą demokracją, jeśli społeczność międzynarodowa ją wesprze - powiedział prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z prezydentem elektem Ukrainy Petrem Poroszenką. Poroszenko podziękował za to wsparcie.

Spotkanie w cztery oczy Obamy z Poroszenką odbyło się dziś w warszawskim hotelu Marriott i trwało ponad godzinę. Było to pierwsze spotkanie tych przywódców.

Po spotkaniu z Poroszenką Obama powiedział dziennikarzom, że omawiał razem z ukraińskim przywódcą plan przywrócenia pokoju i wzrostu gospodarczego na Ukrainie. Tematem rozmowy był też plan zmniejszenia uzależnienia Ukrainy od Rosji w dziedzinie energii.

Obama akcentował, że _ Ukraina może być pełną życia, kwitnącą i dobrze prosperującą demokracją _. Podkreślił, że aby tak się stało społeczność międzynarodowa musi wspierać Poroszenkę i jego nowy rząd, w tym pomóc szkolić ukraińskie wojsko i policję.

bFfRUtOB

Prezydent USA dodał, że zadaniem społeczności międzynarodowej jest także doprowadzić do tego, żeby Rosja nie wspierała dłużej separatystów na Ukrainie. Obama oświadczył, że Stany Zjednoczone będą wspierać nowy rząd ukraiński na drodze ku wyjściu z kryzysu.

_ W rozmowie z prezydentem elektem Ukrainy Petrem Poroszenką zapewniłem, że rozumiemy aspiracje i nadzieje ukraińskiego narodu. (...) Wyzwaniem dla społeczności międzynarodowej jest obecnie wsparcie Ukrainy zarówno w przemianach, jak i w obecnym konflikcie. Stany Zjednoczone są gotowe udzielić tego wsparcia _ - zadeklarował Obama.

Zapowiedział także wysłanie do Kijowa sprzętu wojskowego o wartości 5 mln dolarów, który ma wesprzeć ukraińską armię w walkach z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju.

Prezydent ocenił, że w niedawnych wyborach prezydenckich Ukraińcy odrzucili przemoc i korupcję, a wybrali demokrację. Jak podkreślił Obama, naród ukraiński dokonał mądrego wyboru, powierzając Poroszence kierowanie krajem.

bFfRUtOC

Obama dodał, że jest pod _ głębokim wrażeniem _ wizji zmian, jakie zamierza przeprowadzić nowy prezydent Ukrainy.

Poroszenko podziękował z kolei Obamie za już udzielone _ ogromne wsparcie _ i zaznaczył, że najbliższe miesiące będą kluczowe dla rozpoczęcia pokojowego procesu reformowania politycznego Ukrainy.

_ Chciałbym podziękować prezydentowi Barackowi Obamie, Amerykanom, rządowi Stanów Zjednoczonych i Kongresowi za wsparcie, które zademonstrowali w obronie wolności i demokracji na Ukrainie. To jest dla nas bardzo ważne _ - powiedział Poroszenko.

Przed spotkaniem z Obamą Poroszenko rozmawiał z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym. Dziś planowane jest także spotkanie Poroszenki m.in. z prezydentem Francji Francoisem Hollandem.

bFfRUtOD

Czytaj więcej w Money.pl

bFfRUtOW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)