Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama w Warszawie. Włochy: Prezydent USA rzuca wyzwanie Moskwie

0
Podziel się:

Włoskie radio i telewizja, agencje i prasa obszernie informują o wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce i jego rozmowach przede wszystkim na temat kryzysu ukraińskiego.

Obama w Warszawie. Włochy: Prezydent USA rzuca wyzwanie Moskwie
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)
bFeneVxN

Barack Obama rzuca z Warszawy wyzwanie Moskwie - tak włoskie media komentują słowa prezydenta USA, który ogłosił zamiar wyłożenia 1 mld dolarów w ramach amerykańskiego wsparcia wojskowego dla Europy Środkowo-Wschodniej.

Włoskie radio i telewizja, agencje i prasa obszernie informują o wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce i jego rozmowach przede wszystkim na temat kryzysu ukraińskiego. Niemal we wszystkich relacjach pomijany jest dotychczas główny powód przyjazdu Obamy do Warszawy, to jest uroczystości w 25. rocznicę wyborów 4 czerwca.

Agencja Ansa prezentując plan Obamy, przewidujący wzmocnienie obecności wojskowej USA w Europie podkreśla, że to odpowiedź Waszyngtonu na _ agresywną strategię zastosowaną przez Moskwę w kryzysie ukraińskim _. Włoska agencja stwierdza, że zasadniczym celem nowej misji przywódcy USA w Europie jest zapewnienie o wsparciu tych sojuszników na wschodzie kontynentu, którzy czują się coraz bardziej zagrożeni przez Rosję. Aby nadać treści tym słowom - dodaje Ansa - Obama przedstawił nieoczekiwanie plan przeznaczenia 1 mld dolarów. Agencja przypomina, że wymaga on aprobaty Kongresu.

bFeneVxP

Jeśli plan ten wejdzie w życie, będzie to realizacja największego zaangażowania podjętego przez Stany Zjednoczone w Europie w ostatnich dekadach - podkreśla Ansa. Zwraca następnie uwagę, że deklaracji Obamy towarzyszył apel do sojuszników USA o zwiększenie wydatków wojskowych, coraz bardziej okrajanych w rezultacie kryzysu gospodarczego.

Stacja telewizyjna RAI News w relacjach z Warszawy położyła nacisk na to, że ten etap europejskiej podróży prezydenta Obamy jest mocno naznaczony przez kryzys ukraiński oraz zaniepokojenie sojuszników Ameryki polityką prowadzoną przez Rosję. Publiczna stacja informacyjna nazwała _ uroczystymi zobowiązaniami _ słowa Obamy.

Dziennik _ Il Sole- 24 Ore _ odnotował, że prezydent USA zaapelował do państw europejskich, by wzorem Polski zwiększyły swe wydatki wojskowe oraz wkład do NATO. Prośbie tej - zauważył wysłannik ekonomicznego dziennika - towarzyszy dobry przykład, bo tak jego zdaniem należy interpretować zapowiedź zwrócenia się do amerykańskiego Kongresu o 1 mld dolarów.

Włoskie media zgodne są co do tego, że deklaracja ta to nic innego jak ostrzeżenie, jakie Obama skierował do prezydenta Władimira Putina właśnie z Warszawy.

bFeneVxV

Barack Obama wylądował w Polsce

  • fot: PAP/Bartłomiej Zborowski
  • fot: PAP/Radek Pietruszka
  • fot: PAP/Radek Pietruszka [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/barack-obama-wyladowal-w-polsce-g720343.html)

Czytaj więcej w Money.pl

bFeneVyq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)