Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama: Zagrożenie ze strony islamistów w Iraku może wzrosnąć

0
Podziel się:

- Będziemy czujni. Obecnie problem z ISIL polega na tym, żę destabilizują oni kraj - powiedział prezydent USA.

Obama: Zagrożenie ze strony islamistów w Iraku może wzrosnąć
(White House)
bEIFOlvp

Sunniccy islamiści, którzy przemocą zajęli terytoria na północy Iraku, mogą urosnąć w siłę i zdestabilizować inne kraje tego regionu - ostrzegł dziś prezydent USA Barack Obama.

Jego zdaniem Irakijczycy ostatecznie odrzucą Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL), ekstremistyczne ugrupowanie, walczące ze zdominowanym przez szyitów rządem irackim. Jednak ugrupowanie to stanowi w średnio- i długoterminowej perspektywie zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych - podkreślił Obama.

_ - Będziemy czujni. Obecnie problem z ISIL polega na tym, żę destabilizują oni kraj. To może się rozszerzyć na niektórych z naszych sojuszników, takich jak Jordania _ - powiedział prezydent w wywiadzie dla programu telewizji CBS _ Face the Nation _.

bEIFOlvr

Dodał, że sunnicka rebelia w Iraku i sąsiedniej Syrii jest tylko jednym z wielu zagrożeń, przed którymi USA muszą się strzec. Wskazał na ugrupowanie Boko Haram w Nigerii i związane z Al-Kaidą grupy w Jemenie.

Obama zaznaczył, że nie jest rozwiązaniem wysyłanie żołnierzy USA do okupowania różnych krajów, w których pojawiają się te ugrupowania. Podkreślił, że potrzebna jest bardziej ukierunkowana strategia, partnerstwo i szkolenie miejscowych sił bezpieczeństwa i wojska.

Barack Obama obiecał w czwartek wysłanie do Iraku do 300 doradców wojskowych dla wzmocnienia wywiadu i szkolenia na zapleczu frontu. Pozostawił również _ otwartą opcję _ przeprowadzenia _ selektywnych działań wojskowych _, jeśli będzie tego wymagała sytuacja. Zarazem podkreślił, że przywódcy iraccy muszą przezwyciężyć rozbieżności między sobą i porozumieć się w sprawie planu politycznego dotyczącego przyszłości ich kraju. Zapewnił, że siły USA nie wrócą do Iraku, by prowadzić działania bojowe.

Czytaj więcej w Money.pl

bEIFOlvx
bEIFOlvS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)