Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dług usa
06.07.2011 06:53

Obama zwiększa presję. Musi obniżyć deficyt

Jeśli Kongres nie udzieli rządowi pełnomocnictw do dalszego zaciągania pożyczek, grozi mu niewypłacalność.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Jeśli Kongres nie udzieli gabinetowi Baracka Obamy pełnomocnictw do dalszego zaciągania pożyczek, grozi mu niewypłacalność. *Prezydent wezwał parlament do przyjęcia w ciągu najbliższych dwóch tygodni długofalowych rozwiązań. *

W krótkim oświadczeniu wygłoszonym w sali prasowej Białego Domu, Obama podkreślił, że porozumienie musi przewidywać nie tylko redukcje wydatków, ale także podwyżki podatków, czemu opozycyjni Republikanie są zdecydowanie przeciwni.

_ - Musimy w ciągu najbliższych dwóch tygodni osiągnąć porozumienie, które zredukuje deficyt i utrzyma płynność finansową rządu federalnego _ - powiedział Obama.

Prezydent poinformował też, że zaprosił na jutro do Białego Domu przywódców obu partii - Republikańskiej i Demokratycznej - w celu podjęcia kolejnej próby przełamania impasu i osiągnięcia porozumienia przed 2 sierpnia.

Jeśli Kongres nie udzieli rządowi do tego czasu pełnomocnictw do dalszego zaciągania pożyczek, rządowi federalnemu grozi niewypłacalność. Pociągnęłoby to za sobą trudne do przewidzenia, ale na pewno bardzo negatywne, konsekwencje nie tylko dla gospodarki amerykańskiej, ale także dla rynków finansowych na całym świecie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t141099.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze_swiat/artykul/usa;zagrozone;niewyplacalnoscia,175,0,844207.html) USA grozi niewypłacalność
Obama powiedział, że ma nadzieję, iż jutrzejsze spotkanie _ będzie bazować na już wykonanej pracy i osiągnie postęp w kierunku ostatecznego porozumienia _. _ Nie chcę jednak nikogo wprowadzać w błąd - mamy jeszcze do przezwyciężenia poważne różnice zdań _ - dodał.

Jednak republikański przewodniczący (spiker) Izby Reprezentantów John Boehner oświadczył, że _ wątpi w celowość takiego spotkania _ a wielu Republikanów w Kongresie nie wierzy w katastroficzne ostrzeżenia. Niektórzy członkowie administracji obawiają się, że Kongres zacznie działać dopiero kiedy rynki finansowe ogarnie chaos.

Analitycy podkreślają, że szanse na osiągnięcie porozumienia nie są duże. Republikanie twierdzą, że nie zgodzą się na podniesieniu limitu zadłużenia bez radykalnych cięć w wydatkach. Natomiast Demokraci nie chcą się zgodzić na takie cięcia bez przynajmniej pewnych podwyżek podatków, na które z kolei nie chcą się zgodzić Republikanie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t130871.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mfw;stany;musza;podniesc;pulap;zadluzenia,215,0,862935.html) MFW: Stany muszą podnieść pułap zadłużenia W dorocznym raporcie o gospodarce amerykańskiej MFW ostrzegł, że jeśli Kongres nie podniesie limitu długu federalnego - wynoszącego obecnie 14,3 biliona dolarów - może dojść do obniżenia wiarygodności kredytowej USA i zaburzeń na światowych rynkach finansowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t138118.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;nie;jest;wiarygodnym;partnerem,244,0,817908.html) "Obama nie jest wiarygodnym partnerem" Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas skrytykował prezydenta USA Baracka Obamę za jego działania w sprawie zawarcia pokoju palestyńsko-izraelskiego oraz za stosunek do odsuniętego od władzy byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t110653.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;przekonuje;do;swojego;planu,7,0,814599.html) Obama przekonuje do swojego planu Chodzi o strategię walki z deficytem i nadmiernym zadłużeniem, do której prezydent USA chce w tym tygodniu zachęcać Amerykanów podczas kilkudniowej podróży po kraju.
Tagi: dług usa, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz