Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obie Koree rozmawiają o ponownym otwarciu strefy przemysłowej Kaesong

0
Podziel się:

Rozmowy toczą się w miejscowości Panmundżom w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu państw koreańskich.

Obie Koree rozmawiają o ponownym otwarciu strefy przemysłowej Kaesong
(Ulica w centrum Kaesŏng fot. Btxts/CC/Wikipedia)
bEJdACqJ

Delegacje obu państw koreańskich rozpoczęły w sobotę rozmowy w sprawie ponownego otwarcia strefy przemysłowej Kaesong, zamkniętej w kwietniu podczas eskalacji napięcia między Pjongjangiem a Seulem.

Rozmowy toczą się w miejscowości Panmundżom w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu państw koreańskich.

Leżąca na terytorium Korei Północnej strefa Kaesong, wspólnie administrowana przed dwa państwa koreańskie, została zamknięta przez Pjongjang na początku kwietnia w szczytowym okresie napięcia między obiema Koreami. Po tej decyzji strefę opuściło ponad 53 tys. północnokoreańskich robotników pracujących dla ponad 120 firm południowokoreańskich, jak również Koreańczycy z Południa. Jeszcze na początku maja Korea Płn. odrzucała wszystkie propozycje rozmów na temat wznowienia działalności strefy.

bEJdACqL

Następnie jednak, pod koniec maja Pjongjang ogłosił, że zgadza się na powrót Południowych Koreańczyków do strefy i że jest gotów do rozmów, jeśli kompleks w Kaesong odwiedzą właściciele działających tam firm południowokoreańskich. Władze w Seulu odrzuciły tę ofertę, domagając się najpierw oficjalnych negocjacji na temat ponownego otwarcia strefy.

Strefa Kaesong była symbolem współpracy między oboma państwami koreańskimi, a także najpoważniejszym źródłem dewiz dla Korei Północnej.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło w następstwie przeprowadzonego w lutym trzeciego północnokoreańskiego testu nuklearnego, na co Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu. W odpowiedzi Korea Północna ogłosiła, że nie będzie więcej uznawała kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroziła także dokonaniem rakietowego uderzenia nuklearnego na Stany Zjednoczone.

Czytaj więcej w Money.pl
Korea odrzuca propozycje. Nie będzie pokoju Nie wiadomo, w jaki sposób Korea Płn. zamierza doprowadzić do wznowienia rozmów sześciostronnych.
Korea Północna ujawnia plany o wojnie Chiny, ich jedyny sojusznik i główne źródło pomocy handlowej i gospodarczej, naciska na powrót Pjongjangu do rozmów pokojowych.
Korea Północna odpala rakiety. Znowu blef? W weekend Korea Północna przeprowadziła cztery testy rakiety krótkiego zasięgu. Korea Południowa potępiła te prowokacje, lecz jednocześnie zaapelowała do północnokoreańskiego reżimu o dialog.
bEJdACrm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)