Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obligacje skarbu państwa. Ministerstwo nie zakłada kolejnych emisji w euro

0
Podziel się:

- Po emisji mamy sfinansowane około 65 proc. całorocznych potrzeb walutowych, a uwzględniając planowane ciągnięcia kredytów z międzynarodowych instytucji finansowych - prawie 90 proc. - powiedział wiceminister finansów.

Obligacje skarbu państwa. Ministerstwo nie zakłada kolejnych emisji w euro
(mf.gov.pl)

Ministerstwo Finansów, po przeprowadzeniu w styczniu emisji na rynku euro i dolara amerykańskiego, nie zakłada przeprowadzenia w tym roku kolejnych emisji publicznych na tych rynkach - poinformował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

- _ Po emisji mamy sfinansowane około 65 proc. całorocznych potrzeb walutowych, a uwzględniając planowane ciągnięcia kredytów z międzynarodowych instytucji finansowych - prawie 90 proc. _ - poinformował Kowalczyk.

- _ Oznacza to, że nie powinniśmy już w tym roku przeprowadzać publicznych emisji na rynku euro i dolara, a skoncentrujemy się na mniejszych projektach docierających do nowych inwestorów _ - dodał.

Wczoraj MF uplasował 10-letnie obligacje benchmarkowe za 2 mld dolarów i rentowności 4,099 proc. W ubiegłym tygodniu miała miejsce emisja na rynku euro, gdzie resort sprzedał również papiery 10-letnie za 2 mld euro, przy popycie 4,1 mld euro i rentowności 3,032 proc.

_ Przeprowadziliśmy sprzedaż obligacji na rynku amerykańskim, wykorzystując dobrą sytuację rynkową i spadek rentowności obligacji amerykańskich. Dzięki temu uzyskaliśmy niższą rentowność i najniższy spread w stosunku do obligacji rządu amerykańskiego od czasu upadku banku Lehman Brothers _ - napisał w komentarzu do emisji Kowalczyk.

MF chce po styczniu sfinansować połowę tegorocznych potrzeb pożyczkowych wynoszących 132,5 mld zł. Przed emisją na rynku amerykańskim sfinansowane było około 40 proc. potrzeb pożyczkowych.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)